Český Rybář

TRESKA NA KMÍNĚ S...

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Radek Svatoš

Zatímco přes léto jsme se věnovali převážně grilování, pomalu, ale jistě nastává čas přesunout se ze zahrady zpět do kuchyně. Klasická treska obecná pečená na másle a na kmíně je jednou z mých nejoblíbenějších laskomin. Tak si ji pojďme udělat s poněkud netradiční přílohou...

 

Ingredience

Filtet z tresky obecné nakrájený na řízky, sůl, kmín, máslo.

Příloha: batátové a brokolicové pyré.

Příprava

Filet z tresky omyjeme, osušíme a nakrájíme na řízky. Ty osolíme, okmínujeme a vyskládáme do pekáčku na plátky másla. Další máslové plátečky poklademe na rybu, lehce podlijeme a dáme péct do trouby předehřáté na 200 °C. Pečeme asi 30-40 minut (za občasného přelévání výpekem), dokud ryba nezezlátne.

Mezitím si připravíme přílohu. Brokolici rozebereme na růžičky a dáme vařit do osolené vroucí vody, stejně jako oloupané batáty (vařte zvlášť ve dvou hrncích – sladké brambory se vaří o něco déle). Uvařené batáty i brokolici slijeme, dle chuti osolíme, přidáme máslo, smetanu (stačí i mléko) a strouhaný parmazán (může být i sušený v prášku). Rozšťoucháme, propasírujeme nebo rozmixujeme (batáty i brokolici zvlášť) – do požadované konzistence doladíme přidáním mléka nebo smetany.

Tresku i přílohu naservírujeme na talíř a můžeme se oddat lukulským hodům. Myslím, že budete velmi překvapeni nejen chutí tresky (ta je stabilně vynikající), ale především lahodností obou pyré.

 

Naši partneři