Český Rybář

LOSOSÍ ŠPÍZ S JABLKY

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Radek Svatoš

Dlouho jsem váhal, jak rozvrstvit ingredience do posledních dvou dílů věnovaných grilování. Pro srpnové číslo jsem nakonec zvolil trochu netradiční skladbu špízu, ve kterém hrají hlavní role losos, jablka a jogurt. Že vám to přijde výstřední? Možná trochu, ale...

 

Ingredience

Filet z lososa nakrájený na kostky na špíz, jablka, bílý jogurt, parmazán, čerstvá pažitka, stroužek česneku, salát na ozdobení, sůl, pepř, trocha vegety.

Příloha: pečivo a pyré z červené řepy a brambor.

Příprava

Omytý filet z lososa (já ho stahuji, ale nemusí být) nakrájíme na kostky, které lehce osolíme a opepříme. Zelená a červená jablka pokrájíme tak, aby se dala rovněž napíchnout na špíz. Bílý jogurt smícháme s čerstvě pokrájenou pažitkou, jemně strouhaným parmezánem, utřeným stroužkem česneku a trochou vegety. Kousky lososa a jablek obalujeme v jogurtu a napichujeme na špíz. Nakonec ještě úměrně „opatláme“ celý špíz v jogurtové marinádě a šup s ním na gril – nejlépe na aluminiovou pečicí mísu. Opékejte a opatrně obracejte, až se jogurt zabarví do zlatohněda.

Jako přílohu samozřejmě můžete použít jen pečivo dle chuti, ale proč nezkusit něco netradičního i na tomto poli? Červenou řepu oloupejte, rozkrojte na čtvrtiny a dejte vařit do osolené vroucí vody. Po cca 5 minutách přidejte několik brambor – ty dodají pyré tu správnou konzistenci. Zhruba po 20 minutách vaření slijte vodu a červenou řepu i brambory nastrouhejte (propasírujte, rozmixujte) na jemno, přidejte máslo dle chuti, trochu strouhaného parmazánu, osolte a dobře promíchejte elektrickým šlehačem (můžete přidat i trochu smetany, jak je ctěná libost).

Špízy umně naservírujte na talíř, přidejte trochu pyré a nějaké to pečivo. Myslím, že lahodností celé kompozice budete hodně překvapeni!

 

Naši partneři