Český Rybář

NOČNÍ LOV DRAVCŮ

/ Přívlač / Text: Miro "Murphy" Mikáč / Foto: autor

Horké letní dny nebývají právě ideální pro lov ryb. Je celkem jedno, hledáme-li důvody ve vyšší teplotě vody, zvýšeném počtu rekreantů nebo v dalších faktorech... faktem zůstává, že aktivita ryb vzrůstá až s večerním ochlazením, a to je ten správný čas pro přelstění nějakého toho letního dravce.

 

S příchodem tmy ruch u vody ustává, rybičky se stahují k hladině blíže břehu, a to logicky upoutá pozornost dravců, ať už candátů, sumců, žadným překvapením ale nebývají ani úlovky štik, okounů, bolenů či jesenů.

Začínající vláčkaři pokouší štěstí především přes den a s příchodem tmy své náčiní většinou balí. Mnohokrát proto, že v průběhu dne zůstali bez úspěchu. To je ale velká chyba, protože v létě začíná voda po západu slunce ožívat. Noční lov je vzrušující záležitost a adrenalin stoupá nejen při záběru, záseku a zdolávání ryby, ale při každém zašustění v okolním porostu. Jednou jsem měl srdce doslova v kalhotách, když 2 m ode mne vyrazil z houští srnec. Myslím, že jsem pak vedl nástrahu naprosto ukázkově, protože ruce se mi třásly ještě pořádně dlouho:-)

Důležité je, abychom se s předpokládanými místy nočního lovu seznámili ještě za světla! Předejdeme tím mnoha nepříjemnostem, jako jsou nepřesné náhozy, nástrahy rozvěšené po okolních keřích nebo třeba jen zbytečné a nešťastné pády. Pokud je to možné, ideální variantou je noční lov z lodi, při kterém odpadá nepříjemné a hlučné prodírání pobřežními porosty.

Další důležitou věcí je osvětlení plavidla nebo sebe sama. Bývá problém, jaké světlo použít, aby neplašilo ryby, ale dá se to vyřešit. Při zabrození mívám třeba na hlavě čelovku otočenou naopak, takže v podstatě svítím ke břehu.

Skvělými místy pro noční přívlač jsou mírně osvětlené partie – například mosty nebo úseky u osvětlených budov. Řeka Váh, na které často rybařím, protéká přímo městem, takže není nouze o úseky, kde se světlo odráží i do pobřežních porostů, což mi značně usnadňuje orientaci. Ideálními „flíčky“ pak bývají různé přítoky nebo splavy, kde je voda dostatečně okysličená, a ryby takové úseky po parném dnu často vyhledávají. Dobře jsem si často zachytal i v mělčích partiích řek – někdy je opravdu překvapující, jakou rybu vytáhnete z 30cm hloubky.

Mnoho rybářů rovněž polemizuje, zda lovit za úplňku. Někdo tvrdí, že v tomto období ryby neberou, někdo říká, že si naopak dobře zachytá. Já se snažím jít k vodě vždy, když mám trochu volno, a na fáze měsíce příliš nedám... i když za úplňku mám alespoň více světla. Co mne ale zajímá, je stav vody – pokud je výška hladiny ustálená nebo mírně stoupá, vím, že ryby budou v pohybu a aktivní.

Co se týká ideální doby nočního lovu, bývá to hodně různé revír od revíru. Někdy jste úspěšní po západu slunce, někdy je nejlepší čas od 22. do 24. hodiny, stávalo se, že mi candáti nejlépe brali od 2. do 4.hodiny (pozor – pouze tam, kde je to rybářským řádem nebo majitelem revíru povoleno). Většinou ale platí (pokud jsou počasí a průtoky vody ustáleny), že když dravci jeden den brali v určitou hodinu, byli tam v ten samý čas i další den. Pravda – mnohokrát jsem i v tu samou dobu zůstal bez záběru, ale to je rybařina.

Pokud se rozhodnu pro noční lov, bývám obvykle u vody už před setměním a snažím se trefit do večerního „rabování“ bolenů, kteří v tuto dobu prohánějí běličky u hladiny. S příchodem noci jejich útoky ustávají, i když úlovek je možný i za tmy. Přesvědčil se o tom kamarád, který za tmy ulovil kapitálního bolena 99 cm!

S postupným stmíváním bývají aktivní i štiky, ale tento dravec loví i v noci. Určitě nebyla náhoda, že jsem během jedné noci postupně ulovil 7 štik. Byly to většinou menší kusy, ale na nástrahu zaútočily za úplné tmy, a to asi 1 m od břehu. Přesně do těchto míst se totiž v noci stahují i malé rybky a někdy zažijete úchvatné divadlo, když do hejn rybí drobotiny začnou „řezat“ candáti. Párkrát jsem podobný loupeživý nájezd (trvající max. 10 minut) prožil, a to, že v jeho průběhu ulovíte candáta, je téměř 100%.

Slyšel jsem názory, že v noci neberou okouni. Popravdě – pokud jsem chytal tyto dravce v hejnu, s příchodem tmy jejich aktivita opravdu ustala. Ale starší a větší jedinci, kteří se v hejnech nezdržují (nebo jen v malých, čítajících tak 3-4 kusy), mi brali i ve tmě, a to na nástrahy, jejichž délka často přesahovala 12 cm.

Když už jsme u nástrah, mými nejúspěšnějšími pro noční lovy jsou wobblery. Používám většinou plovoucí typy okolo 10 cm (i více) délky. Snažím se je tahat tak půl metru pod hladinou – tam za rybkami vyráží dravci. Co se týče barev, používám spíše přírodní vzory imitující rybky, které se v dané lokalitě vyskytují (převážně plotice, perlín nebo okoun). Podstatné je, aby nástrahy měly kvalitní přirozený chod, takže v krabičce mám hlavně ty od firem Rapala, Illex a Salmo.

Výbornou nástrahou pro noční chytání může být i plandavka, která při správném dopadu na vodní hladinu vydává krásný mlaskavý zvuk, který dokáže vydráždit sumce. V určitém období jsem na 10cm plandavku s úspěchem lovil i candáty, jejichž úlovky se mi podařily i na „trojku“ rotačku.

Gumy bývají rovněž dobrou nástrahou, neměli bychom je ale zatěžovat stejnou gramáží jako za chladnějších měsíců, kdy se ryby zdržují spíše u dna. V létě musíme s gumami pracovat spíše při hladině a v horní vrstvě sloupce, na což nám bohatě postačí jiggové hlavičky do 5 g (záleží na hloubce vody).

Lov přívlačí v noci je určitě velmi efektivní v těch největších letních vedrech, kdy přes den nemáme ani záběr a voda je jakoby bez života. Zkuste ale zajít k vodě v noci a uvidíte, jak voda ožije. Přeji mnoho úspěchů při poznávání noční hladiny.

 

SUMČÍ PŘÍVLAČ / otázky a odpovědi (3. část)

Dodnes se s bratrem přeme, který způsob přívlače je na sumce lepší.

TĚŽKÁ NÁLOŽ / lov candátů ve studené vodě

Když se řekne lov candátů v zimě, má člověk okamžitě před očima různé vertikální taktiky a předevš&iacu ...
Naši partneři