Český Rybář

SPEED JIGGING

/ Přívlač / Text: Willem Stolk / Foto: autor / Překlad: Radek Diviš

Ačkoliv tomu možná ještě na úvod neuvěříte, vertikální jigging může být skutečně velmi efektivní při chytání candátů, okounů nebo štik. Někdy se stává, že dravce z nějakých důvodů naše konvenční nástrahy nelákají. Je klidně možné, že se bojí signálu sonaru anebo už pragmaticky toho, co je čeká nahoře nad lodí. Ale dravci (speciálně candáti) jsou ze své podstaty zvědavé a zároveň i plaché druhy.

 

Vždy reagují jinak, a to dodává našemu snažení mnoho nových dimenzí. Zjistil jsem, že metoda, kterou jsem nazval speed jigging, může být klíčem k úspěchu. Další díly skládačky do sebe přímo samovolně zapadají: osvětlím Vám, jak co nejefektivněji použít speed jigging na candáty.

Co je speed jigging?

Není to klasické vertikální jiggování, tedy spouštění nástrahy pod loď, ale za loď. Pro tento způsob prezentace nástrahy můžeme použít buď elektromotor, anebo v případě příznivých podmínek můžeme driftovat ve větru. Kombinace obou dvou možností je ideální. Drift na větru a možnost zaujmout ryby v různých hloubkách, to může být často klíčem k parádnímu úspěchu. Také se mi občas stalo, že rybaření s elektromotorem v prudkém větru už nebylo možné, a tak jsem musel použít motor spalovací. Není to zrovna ideální, ale nepanují-li lepší podmínky, je to jediná možnost, jak pokračovat v lovu. Speed jigging je metoda, kterou jsme s kamarády a rybářskými kolegy vymysleli sami a vytvořili pro ni optimální prut i speciální rybolovnou techniku. Na začátku je velmi obtížné cítit na nástraze kontakt se dnem. Pletená šňůra je často až 20 metrů i více za lodí. Musíte se tedy 100% soustředit. Přirozeně to může chvíli trvat, než získáte ten správný cit a ucítíte pohyb nástrahy na druhé straně šňůry, ale až se tak stane, začnete okamžitě chytat ryby.

Vláčení nade dnem

V některých situacích je speed jigging perfektní technika k ulovení mnoha ryb nebo alespoň nějakých, pokud ryby nejsou aktivní vůbec. Jsou zde dvě různé varianty techniky, které používám. Vláčení nade dnem nebo spouštění a zvedání nástrahy. Nejvhodnějšími nástrahami jsou Storm Vertical Shads a Storm Vertical Minnows ve velikostech 4, 5 a 6 palců namontované na jigové hlavičce VMC Big Eye Jig (14-21 gramů). Trojháček (velikosti 4) je umístěn v horní části nástrahy, tedy ne pod ní. Nápad v pozadí je jednoduchý: nebude se tolik zachytávat na dně a zvýší se i pravděpodobnost úspěšného zaháknutí ryby. Když vezme ryba nástrahu zezadu (od ocasu), trojháček se lépe zachytí. Proč?! Když zasekneme, trojháček jde směrem nahoru, a když je pod nástrahou z měkké gumy, ne vždy se dobře zasekne. Pokud je trojháček umístěn v horní části nástrahy, bude to vždy lepší, protože tam v ideálním případě zůstane i během zdolávání.

Ale zpět k vláčení... Ještě před zahájením lovu zkontroluji strukturu dna. Také zkontroluji směr a sílu větru a vyzkouším několik testovacích driftů bez rybaření, abych se přesvědčil, že vše funguje tak, jak má. Do své GPS si zadám několik zajímavých míst (bodů) se slibnými strukturami dna a začínám rybařit. Když je nástraha na dně, pomalu začínám zrychlovat. Nechci a nemám důvod ji zbytečně zvedat, mám v úmyslu ji nechat pracovat těsně nade dnem. Někdy candáti a okouni přijímají nástrahu pouze ze dna, neptejte se mě proč, ale výsledky to rázně dokazují. Útoky na nástrahu a následné záběry bývají v těchto chvílích ve většině případů velmi umírněné. Je potřeba se tedy zaměřit na malé náznaky záběru a zasekávat ihned. Vzhledem k tomu, že nástraha je někdy více než 15 metrů za lodí, prut se středně silnou akcí (medium heavy) je nutný. Také délka je důležitá. Standardní 1,80m jigový prut je příliš krátký. Ideální délka prutu pro tento účel je 2,15 m. Pletené šňůře je též nutné věnovat pozornost. Šňůra nad průměr 0,10 mm není pro speed jigging už moc vhodná, protože má ve vodě příliš velký odpor. Speed jigging je výbornou volbou i v zimních měsících, když candáti nejsou zrovna aktivní a vítr pro klasický vertikální jigging je moc silný.

Další možností speed jiggingu, kterou jsem popsal již výše, je „lift and drop“ - zvedání a vyklesávání nástrahy. Nástrahu zvedám asi 10 cm ode dna a pak ji nechávám pomalu, ale kontrolovaně padat. Tato rybářská akce je o něco aktivnější. I v tomto případě používám 2,15 m dlouhý prut a pletenou šňůru Power Pro o průměru 0,08 nebo 0,10 mm. Pokud používám tuto techniku speed jiggingu, vybírám si nástrahy z měkké gumy s pohyblivými ocasy (action tails).

Vyzkoušejte různé hloubky

Je vždy překvapení zjistit, kde všude candáti mohou být. Někdy se pohybují v různých hloubkách, někdy zase bývají ve specifickém hloubkovém rozsahu. Abych zjistil, kde jsou, naplánuji si trasy. Nejprve zkontroluji vybranou lokalitu na Google Earth, abych zjistil, z jakého směru většinou fouká vítr. Pak si mohu udělat přibližnou představu o tom, jak to asi bude vypadat, až budu na místě. Poté prozkoumám se svým sonarem/GPS dno. Hledám zajímavá místa v hloubkovém rozmezí 5-7 m, 7-9 m, 9-12 m a 12-14 m, a ta, jak už jsem řekl, pak pečlivě uložím do své GPS. Pokud mluvíme o sonarech, spousta lidí si myslí, že candáti jsou na obrazovce za každých okolností vidět. To ale nebývá vždy pravdou! Stává se mi, že na obrazovce nevidím ani jednu rybu, ale pozitivně vím, že tam jsou. Prostě něco jako šestý smysl. Když candáti odpočívají na dně (s břichy položenými na dně), sonar je nebude schopen vizualizovat. Pro sonar se stávají jen částí dna, a proto na obrazovce nejsou vidět žádné ryby. Někteří lidé tomu nechtějí uvěřit, ale věřte mi, je to skutečně pravda. Věřte svým osobním pocitům a pokuste se pochopit, co se pod vodou děje. Candáti jsou velmi kuriózní ryby, a to miluji. Mám rád těžké rybaření, které není zadarmo...

Nechytáte příliš hluboko, prosím?!

Závěrem bych chtěl ještě říci několik slov o lovu candátů ve velkých hloubkách. Během zimních měsíců se candáti pohybují často v hlubších vodách, někdy i hlouběji než 20 metrů. U nás v Holandsku vídám mnoho lidí, včetně velmi známých rybářů a uznávaných odborníků pro lov predátorů, jak loví příliš hluboko! Chytání hlouběji než v 15 metrové hloubce je pro candáty a okouny téměř vždy smrtelné. Skoro všichni candáti a okouni chycení více než v 15 metrech a následně puštění zemřou. Jdou sice ke dnu, ale tam zemřou. Tuto nemilou zprávu mi řekli potápěči. Viděli několik candátů mrtvých na dně hned poté, co byli chyceni a puštěni zpět. Tímto žádám všechny rybáře chytající dravé ryby: “Prosím, nechytejte hlouběji než v 15 metrech.” Na holandských vodách vidím spoustu lidí lovit moc hluboko. Populace candátů se může velmi rychle snížit a pro budoucnost candáta jako takového by to nebyly příliš dobré vyhlídky. Věnujte své úsilí raději mělkým vodám, často tam bývají k překvapení všech mnohem větší ryby. Hovořil jsem o dekompresních problémech ryb se studenty vědecké univerzity v nizozemském Wageningenu. Bohužel mi ukázali a vysvětlili, že přežití po odchytu z hloubky není pro candáty a okouny možné. Plynový měchýř projde tlamkou a již se nikdy nevrátí do stejné (správné polohy). Mnoho lidí udělá do plynového měchýře malou dírku a myslí si, že ryby přežijí. Nepřežijí... Rozhodněte se, než začnete lovit příliš hluboko, rybu totiž jinak zabijete!

Tipy:
- používejte tenké pletené šňůry Power Pro (0,06 mm; 0,08 mm),
- přívlačový speciál vhodný pro tuto techniku je Shimano YASEI Speed Jigging 2,15 m v akcích MH a H,
- vyzkoušejte si superostré jiggové hlavičky VMC Big Eye (14-21 gramů),
- oranžová, černá a modrá jsou nejoptimálnější volbou barvy pro všechny typy vod,
- přichyťte trojháček (jedním háčkem) na horní část nástrahy (nikdy ne pod ni!),
- pomocí Google Earth si večer doma připravte svůj rybářský den,
- pečlivě zkontrolujte strukturu dna ještě před zahájením rybaření,
- máte-li možnost, využívejte obrovské výhody GPS (body a cesty),
- lovte v různých hloubkách, ale ne příliš hluboko.

 

SUMČÍ PŘÍVLAČ / otázky a odpovědi (3. část)

Dodnes se s bratrem přeme, který způsob přívlače je na sumce lepší.

TĚŽKÁ NÁLOŽ / lov candátů ve studené vodě

Když se řekne lov candátů v zimě, má člověk okamžitě před očima různé vertikální taktiky a předevš&iacu ...
Naši partneři