Český Rybář

KONOPÍ / rostlina mnoha hezkých chvil!

/ Plavaná / Text: Lee Wright / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Jen si to představte. Sedíte v míru a pokoji v překrásné venkovské krajině, každým nádechem vám plíce plní čerstvý vzduch, v uších zní majestátní chór zdejšího ptactva a mysl se pomalu oprošťuje od starostí uplynulého pracovního týdne. Tak tohle je většinou představa nerybářů o těch, které žertovně nazývají tichými blázny!

 

Pravda je ale od této vize často na hony vzdálená. Takový rybář totiž u vody zažívá chvíle, při kterých mu tlak prudce stoupá, krev buší v naběhlých žilách na krku a vlny vzteku probíhají tělem od hlavy k patě, ať už ve chvílích, kdy ryby neberou, nebo berou a nedaří se nám je zdolat. Co s tím? Určitě nic nezkazíte, když zkusíte chytat na konopí!

Takové konopné semínko vypadá úplně nevině, nekroutí se, neleze po kuchyni, můžete ho klidně uvařit doma, ale přitom tahle malá tmavě zelená kulička způsobuje při lovu rybáři více trápení než jakákoli jiná nástraha. Proč?

Důvod, proč může být chytání na konopí tak frustrující, je jednoduchý. Rybář totiž dobře ví, že jeho nasazení může přinést úspěch. Plotice ho milují a berou na něj jako na žádnou jinou nástrahu a speciálně při závodech vás jeho použití dokáže katapultovat na přední místa v sektoru, ne-li přímo na bednu. A v tom je zakopaný pes! Právě to očekávání a naděje často způsobí rybáři pěkné bolení hlavy!

A abyste očekávání proměnili ve výsledky, domluvili jsme schůzku se skvělým anglickým rybářem a testerem značky Matrix Lee Wrightem, který problematice lovu s konopím dobře rozumí, k řemeslu se umí postavit čelem a dokáže rozluštit onen důležitý kód vedoucí ke kýženým záběrům. Připojili jsme se k němu při lovu na jednom z četných kanálů a byli zvědaví, jak dokáže frustrující lov na konopná semínka jednoduše proměnit v úspěch. A Lee se rozpovídal.

Měl jsem štěstí a v průběhu let potkal slušnou řádku dobrých rybářů, kteří mne o lovu na konopí naučili vše podstatné. Zvláště můj kamarád z týmu „Higgy“, mimochodem jeden z nejlepších rybářů, co se lovu s konopím týče, mne v tomto způsobu chytání slušně proškolil. Postupem času jsem tedy pochopil, že tajemství úspěchu závisí na dvou důležitých aspektech, totiž na prokrmení lovného místa a vlastní prezentaci nástrahy. Pokud tyto dvě věci provedete správně, jste na dobré cestě ke slušným úlovkům plotic.

Montáž

První a zásadní otázka při lovu s konopím zní, v jaké vzdálenosti budeme nástrahu prezentovat. Osobně raději chytám, co nejdál to jde, což dnes znamená 16 m od břehu. Velké plotice jsou totiž opatrné ryby, které se snadno vyplaší, takže čím dál od příbřežního ruchu připravíte krmné místo, tím větší výhodu a šanci získáte.

A na řadu přichází výběr a sestavení správné montáže. Tahle otázka je poslední dobou hojně diskutována a co rybář, to vlastní názor na tuto problematiku. Jeden má v oblibě jemné montáže s lehkými splávky 4 x 10 či 4 x 12, druhý nedá dopustit na robustnější provedení. Já jsem na 100 % přesvědčen o účinnosti silnějších montáží s nepatrnými úpravami, které je lehce odlišují od ostatních. Při dnešním rybolovu tedy použiju splávek 4 x 16, který upravím tak, že mírně uříznu jak anténku, tak dřík. Tato úprava způsobí to, že splávek lépe sedí na hladině, dobře rozpoznám záběry a budu moct chytat rychleji než s dlouhým splávkem, což značně zefektivní lov. Kmenový vlasec zatížím 21 mikrobročky, které končí asi 4 cm nad uchycením návazce k háčku. Od tohoto provedení si slibuji jednak přirozený propad nástrahy vodním sloupcem a rovněž větší kontrolu nad celou sestavou při vlastním lovu. K tomu použiju kmenový vlasec 0,10 mm (Matrix Power Micron), háčkový návazec z 0,08mm silonu a sestavu zakončím háčkem vel. 16.

Krmení

Chytání na konopí je především o přípravě – něco jako šachy, kdy musíte mít promyšlených alespoň deset tahů dopředu. S lovem na konopí nikdy nezačínám dřív než v polovině závodu, ale místo připravuji hned po startu – zakrmím asi 150 ml semínek – a opatrně tak činím další 2–3 hodiny vždy, když cítím, že ryby na lovném místě potřebují dokrmit, aby neodpluly jinam. Používám k tomu konzervované konopí od Dynamite Baits a myslím, že žádné jiné nevylučuje tolik oleje a vůně atraktivní pro ryby. Pro nastražení si ale vařím svá vlastní semínka, protože jenom tak si mohu být jist, že budou perfektně sedět na háčku.

Mimo místo prokrmené konopím vždy pár hodin udržuji i druhé. Tam krmím strouhankou, červy, kuklami, patentkami a chytám na něm, abych neudělal nejzásadnější chybu – totiž začít lovit moc brzy na místě prokrmeném konopím. I když na druhém „flíčku“ ryby berou, je nesmírně důležité nezanedbávat dokrmování konopím po celou dobu lovu (i několik hodin). Tím pokládáte základ pro pozdější úspěšné rybaření. První hodinu nastřeluji konopí méně, ale jak se blíží doba lovu na konopná semena, přidávám. Je to jako při krmení peletami – atraktivitu mimo jiné způsobuje i zvuk návnady dopadající na hladinu, takže i když na místě aktuálně nechytám, postupem času rád zdvojnásobuji dávku, takže nastřeluji třeba 8–15 semen dvakrát za sebou. Dvakrát více zvuku dopadající návnady, dvakrát větší atraktivita. Tímto způsobem vlastně pár hodin zkoušíte přilákat na místo co nejvíce plotic, k čemuž potřebujete i slušné množství krmení. Při pravidelném dokrmování budou ryby připlouvat ze širokého okolí, což může způsobit drobný problém v podobě desítek (stovek?) hladových plotic vrhajících se na semena propadající sloupcem. Je tedy důležité, zhruba 10–15 minut před začátkem lovu ubrat na množství i intenzitě krmení, aby se ryby uklidnily.

Když pak poprvé nahodím na rozkrmené místo, počkám pár vteřin, splávek zmizí a já vím, že jsem v rybách. Pokud ale následují jen nepatrné drbance a ne pořádné záběry, dám ploticím ještě 20–30 minut čas na uklidnění, než to zkusím znovu.

Správná hloubka

Když tedy začnou přicházet pravidelné záběry, je velmi důležité udržet nástrahu ve správné hloubce. Hlavním důvodem, proč většina rybářů promarní velké množství záběrů, je fakt, že chytají příliš hluboko. Mohl bych to přirovnat k situaci, kdy kapři berou ve sloupci. Budete-li se snažit neustále lovit na dně, může se stát, že nedostanete záběr. Jakýmkoli způsobem zdvihnete nástrahu a vida, kapři najednou začnou brát. U plotic je to stejné. Pokud neproměňuji záběry, zkusím zdvihnout nástrahu třeba jen o 10 cm, dokud nebudou sedět. Důležitým ukazatelem je i fakt, že důvěřivě beroucí plotice mají háček zaseklý pěkně v pysku (tlamce), a ne někde jinde na hlavě. Musíte prostě vyzkoušet, v jaké části sloupce berou ryby nejlépe. Hledáme velká hejna plotic nade dnem a naše nástraha musí být posazena těsně nad nimi tak, aby byly ochotné k ní vystoupat a důvěřivě ji polknout.

Zní to jednoduše, že? A v podstatě to jednoduché je! Jsou prostě dvě věci, které dokážou zásadně ovlivnit úspěšnost lovu na konopí – správné prokrmení a prezentace nástrahy. Když už si dáme tu práci a místo správně prokrmíme, byla by škoda vše pokazit špatnou prezentací konopného semínka na háčku!

Lov

Chytat jsem začal na rohlík, ale zdolal jen několik menších plotic. Přechod na kukly přinesl pár cejnků a perlínů, ale já si mezitím pilně připravoval hlavní zbraň a pečlivě prokrmoval jiné místo v blízkosti konopím. Po 2,5hodinové přípravě jsem se rozhodl vyzkoušet semínka na háčku. První „nahlédnutí“ na místo přineslo po nějaké době 3 menší plotice, ale také relativně velké množství neproměněných záběrů, které mi nenápadně říkaly, že ryby ještě nejsou dobře připraveny. O dvacet minut později už to ale byla jiná písnička. Splávek se pravidelně potápěl, plotice braly důvěřivě a já ztratil mizivé množství záběrů. Vždy po několika ulovených rybách jsem vyzkoušel nahodit montáž ještě o metr dál do vzdálenosti 17 m. Umožnila mi to pevnější montáž a delší návazec. Takhle stranou od prokrmeného místa se často zdržují větší opatrné ryby, a když je pokládáním sestavy neprovokujete příliš často, mohou se dostavit slušné výsledky.

Po 30 minutách přišla slušná jízda, ale předtím taky dost neproměněných záběrů, což mi signalizovalo, že bych měl upravit hloubku. Zvedl jsem nástrahu asi 0,5 m nade dno, ryby začaly poctivě brát a má úspěšnost v proměňování záběrů značně stoupla. Pomohla tomu i výměna pětky gumy za šestku, což zrychlilo zdolávání.

Několik hodin jsem si užíval úžasný lov s občasnou nutností změnit hloubku prezentované nástrahy (místy až 90 cm nade dno), abych udržel kontakt s krmícími se rybami. Tato úprava vždy pomohla a já lovil s mizivou ztrátovostí. Každých pár minut jsem místo prostřelil asi 10 semínky konopí. V průběhu pěti hodin mi v síti uvízlo nějakých 7 kg plotic, a být to při závodech, jsem si jist, že by mi takový úlovek přinesl slušnou finanční částku.

I když může být lov na konopná semínka frustrující, za odměnu často dostanete nádherné zachytání. Zvláště když dodržíte rady z předcházejících řádků, nebude vaším bonusem jen pár krásných ryb ve vezírku, ale hlavně podstatné snížení krevního tlaku, což určitě rád uvidí váš lékař!

Nastražení konopného semínka

Nejlepším způsobem nastražení semínka konopí na háček je následující. Zapíchněte háček do zářezu na semínku, pronikněte s ním dovnitř, semenem lehce pootočte, aby nepadalo, a lehce propíchněte slupku – hrot musí vyčnívat ven. Je to podobné, jako když napichujete peletu.

 

NA MĚLČINĚ... / lovíme v mělčích partiích revíru

Pokud potřebujete nějakou informaci o lovu na mělčinách, nemůžete se obrátit na nikoho lepšího, než ...

SPRÁVNÁ HLOUBKA A JEMNOST / lovíme s wagglery a peletami

Tato slova by vás určitě nenapadla jako první, pokud byste přemýšleli o metodách lovu Marka Pollarda.
Naši partneři