Český Rybář

RYBÁŘSKÉ OSOBNOSTI / David Mailland

/ Osobnosti / Text: Ivan Finta / Foto: David Mailland

Třiatřicetiletý francouzský rybář, publicista a fotograf nabídl naší redakci spolupráci před více než dvěma lety. Jeho hlavní pracovní náplní je v podstatě práce na vesmírném programu u společnosti Thales Alenia Space.

Rybaření se tak stalo „pouze“ jeho velkým koníčkem. I tak se ale jeho články objevily v evropských rybářských magazínech, protože jsou velmi poutavé a navíc „vybavené“ exkluzivní fotodokumentací. Davidovi jsme položili několik obvyklých otázek, abychom ho detailněji představili českým čtenářům.

Jak dlouho rybaříš a kdo Tě k rybolovu přivedl?

Rybolovu se věnuji jen několik posledních let. Měl jsem to štěstí a poznal několik skvělých vláčkařů, kteří mi odhalili kouzlo rybaření. V současné době hodně zkouším rybolovnou metodu zvanou „Streetfishing“, což je vlastně lov ryb na revírech uprostřed městských aglomerací. Tomuto druhu rybolovu propadlo ve Francii mnoho především mladých lidí a je to opravdu zábava. K rybaření mne přivedl článek, který jsem četl v časopise Predators – pojednával o lovu hadohlavců v Malajsii a po jeho přečtení mi bylo jasné, že to prostě musím zkusit!

Který druh ryb lovíš nejraději?

Za krátkou dobu mého rybaření jsem jich zkusil poměrně dost – zubatice makrelové (payara), hadohlavce (snakehead), bingy (tigerfish), kujaby (dorado) nebo třeba štiky obecné. Nejvíce mne ale (díky jejich urputnosti a bojovnosti) fascinovali pavoni a okounci pstruhoví.

Máš nějakou oblíbenou nástrahu?

Lovím pouze na umělé nástrahy a v poslední době asi nejvíce na wobbler Sammy 65 od firmy Lucky Craft. Využívám ho především v horkém letním období, kdy dokáže z letargie probudit okounky pstruhové.

Na svých rybářských výpravách jsi určitě zažil spoustu dobrodružství. Nemáš v rukávu nějakou zajímavou historku?

V roce 2010 jsem při rybolovu v Kongu ulovil nádhernou bingu (goliath tigerfish) poblíž velmi zajímavých skalních útvarů roztroušených ve vodě. O dva roky později jsem byl na rybách v Argentině a najednou ve vodě vidím téměř identické skály jako v Kongu. „Tam bude určitě velká ryba,“ myslel jsem si v duchu, nahodil do těsné blízkosti skalisek a... ulovil největší kujabu výletu!

Co je nejdůležitější pro opravdové rybáře?

Poznat co možná nejvíc o každém druhu, který se chystá lovit. A ještě více to platí při plánování výletů za více druhy – pak je třeba studovat opravdu pilně.

Co udělat pro to, aby byl rybář úspěšný?

To je jednoduché – chytat tak často, jak je to možné, a pouštět ryby zpět tak často, jak je to možné!

Nahrál jsi mi na další otázku. Co Ty a metoda „chyť a pusť“?

Já osobně pouštím všechny ryby! Nemám ale žádný problém s rybáři, kteří si chtějí od vody svůj úlovek odnést, pokud dodrží všechna ustanovení rybářského řádu.

Co bys chtěl vzkázat všem rybářům?

Plňte si své rybářské sny!

 

Za poskytnutý rozhovor a materiály děkuje Ivan Finta

 

ROZHOVOR O PŘÍRODĚ A RYBAŘENÍ S DANUŠÍ NERUDOVOU

Jméno ekonomky a vysokoškolské pedagožky Danuše Nerudové se ve veřejném prostoru skloňuje stále ...

ČAS HLADINOVÝCH LOVŮ / Lee Morris

S Lee Morrisem jsme se setkali jednoho dne, který nebyl příliš typický pro lov kaprů z hladiny.
Naši partneři