Český Rybář

SRPNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

/ Novinky / redakce

Léto je v plném proudu. Letos tedy zatím žádné velké tropy nebyly, o to víc jste si možná pobyt u vody s pruty užili. I když to ale neplatí pro všechny a všude. V loňských letech jsme v řekách museli vodu hledat, letos je tomu právě naopak. Věřme tedy, že srpen už bude teplotně i srážkově tak nějak normální, abyste si mohli užít zaslouženou rodinnou dovolenou třeba zčásti v kombinaci i s rybařením. Aby vaše rybářské počínání nebylo k zahození, nezapomeňte si s sebou přibalit srpnové vydání Českého rybáře opět s bohatou inspirací pro úspěšný pobyt u vody a pěkným letním úlovkem sumce na obálce. Na co se můžete těšit?

„Zubatá bolest“ je jako obvykle víceznačný nadpis úvodníku Tomáše Lotockiho, i když, jak možná správně tušíte, s bolavými zuby zde přímá spojitost je. Nebyl by to ale Tomáš, aby nerozvinul svou nekonečnou fantazii… 

Téma úvodního článku dává zavzpomínat na dobu nedávno minulou, kdy ještě bylo možné bez jakýchkoliv omezení bezstarostně cestovat po světě. Řeka Ebro a přehrady na ní mají početnou skupinu příznivců, kteří si rybářský rok bez minimálně jedné španělské expedice nedokážou vůbec představit. Stejně jsme na tom i my v redakci Českého rybáře, a tak jsme využili milého pozvání a opět vyrazili do nově vybudovaného Campu Ebro na přehradě Mequinenza. O tom, jak naše podzimní a jarní výpravy probíhaly, se dočtete v hned v úvodu nového vydání Českého rybáře.  

Kaprový blok tentokrát otevírá velmi poučné a praxí mnohokrát prověřené zamyšlení slavného německého kapraře Robina Illnera o pravdách a mýtech kolem letního lovu kaprů. Kolik pravdy je na tom, že například kapři skáčou, protože potřebují kyslík?! Více v zajímavém čtení z Robinova „pera“.    

Někteří rybáři milují výzvy, proto v sobě stále nacházejí sílu a chuť trávit u vody každou volnou chvilku. Ze stejného „těsta“ je i náš častý dopisovatel Marek Schejbal, který tentokrát využil zajímavých shod okolností, aby se po letech vrátil na svou domácí vodu. O tom, jak to dopadlo a jestli se povedlo přemoci již téměř ztracenou víru, se dočtete v jeho článku.    

Osmý díl seriálu „Kapří kalendář“ se tentokrát zamýšlí nad tím, proč je měsíc srpen mezi kapraři na některých vodách tak neoblíbený. Může za to samozřejmě příliš teplá voda a s ní spojený úbytek kyslíku. Ačkoliv je rybaření na mnoha mělkých revírech v srpnu podprůměrné, jsou podle Bernda Brinka i takové, kde si letní rybaření užijete. Stačí jen najít vhodnou lokalitu, správnou hloubku a…        

Příznačným názvem „Risk je zisk“ uvedl svůj příspěvek do Českého rybáře Jan Prchlík. Honzova letošní druhá jarní výprava na oblíbenou svazovou řeku nakonec skončila velmi úspěšně a „vabank hra“ mu i přes velké riziko přinesla sérii nádherných kaprů. 

Už jste vyzkoušeli rybaření v teplých mořích a oceánech? Pokud stále ještě váháte, možná vás přesvědčí článek Borka Zajíčka a Zdeňka Edelmanna o speciálním typu vertikální přívlače v teplých mořích, které se na celém světě říká speedjigging. Co tato technika obnáší? Jaké ryby se jí loví? Jaká je technika lovu? Jaké musíte mít vybavení, a mnoho dalších potřebných informací se dozvíte v tomto technicky zaměřeném článku. 

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky“. Osmý díl je pokračováním povídání o tresce polak. Jak a kdy tyto krásné okaté ryby úspěšně lovit? Na co si dát pozor? S jakými nástrahami budete mít při jejich lovu lepší výsledky? Zkrátka a dobře vše o stále populárních polacích se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další podvodní výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, tentokrát za karasy obecnými, kteří z našich vod již bohužel téměř vymizeli.

Feederový guru Milan Tychler vás tentokrát seznámí se svými tipy a triky pro letní lov z hladiny a pod ní. Samozřejmě nechybí ani zajímavý příběh z rybářské praxe i doporučení vhodných druhů nástrah pro letní lovy.

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které znějí často až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o roztodivných půvabech přírody a jedinečných okamžicích pod rybářskými stromy na milované řece, tentokrát s vláčecí udicí na kapry.   

Příspěvek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší třetí pokračování tajuplné tématu: pytláci a porybní včera, dnes a zítra. I tento vyčerpávající článek jistě poodhalí něco, co jste o nenapravitelných duších pytláků a boji s nimi v časech minulých nevěděli. Jaké podoby má pytláctví současnosti? Je jich mnoho…   

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát posvítíme na krásný přívlačový prut Major Craft Crostage CRX-702ML/S Boat Seabass. Chybět nesmí ani trochu „vesmírná“ rybářská (ne)fáma a svérázně peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nechybí novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o rybách, rtuti a autismu, druhý díl krásného seriálu Milana Rozsypala o broucích jako nekonvenční, ale na některé rybí druhy mimořádně úspěšné nástraze, ověřený vzor oblíbené jezerní mušky Vítka Misara „bažantí ocas“ včetně vázacího postupu, rubrika Stránky mladých rybářů s dokončením duelu říční vs. přehradní okoun, zajímavá  povídka od vody o setkání s divokými husami, fotosoutěž s působivými příspěvky naší věrné čtenářky, chutný recept pro přípravu tygřích krevet na listovém salátu s japonským dresinkem, křížovka, Trofeje Českého rybáře a na závěr ještě zajímavá inspirace pro tak trochu jinou rybářskou dovolenou na Lipně. 

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři