Český Rybář

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI!

/ Novinky / redakce

Ani druhé letošní jarní číslo Českého rybáře nevznikalo za úplně standardních podmínek. Ačkoliv je situace v globálním kontextu stále velmi vážná, nás rybáře, pokud se u vody budeme chovat rozumně, nějak zásadně (až na pořádání rybářských závodů) omezovat nebude, a to je v přívalu nepříliš veselých zpráv velmi pozitivní fakt. A tak hurá na plavanou, feeder, kapry, pstruhy nebo kamkoliv k vodě. Je tam klid, krásně a bezpečně. Aby vaše rybářské počínání u vody nebylo úplně marné, nezapomeňte si s sebou přibalit květnové vydání Českého rybáře s patřičnou inspirací pro úspěšný pobyt u vody a nádherným línem na obálce. A na co se můžete těšit?

O tom, jak nás čas koronaviru „zjednodušil“, se s odkazem na pana prokurátora z legendárního filmu Skřivánci na niti zamýšlí v úvodníku Tomáš  Lotocki. Jak jsme si museli přeskládat životní priority? A není to z rybářského úhlu pohledu přesně věc, kterou rybaření jako takové potřebuje?! Více v jeho květnovém „slovu“…   

Úvodní článek nás zavede do překrásné přírody středního Švédska. Tato země se v posledních letech stává stále častěji místem rybářského odpočinku českých a moravských rybářů. Malebná jezera, jezírka, průtočná jezera, temné řeky s peřejemi a také malé říčky – možností rybolovu na sladkých vodách je tolik, že člověk během týdenního pobytu zdaleka nezvládne objet a vyzkoušet vše, co by chtěl. To byl i jeden z důvodů (a nejen ten), kvůli kterému se náš šéfredaktor tak často vracel do Lesjönu, který má v jeho srdci výsostné místo. A jaký byl loňský návrat na místo činu, se dozvíte v reportáži Radka Diviše plné krásných fotek přírodních severských ryb.    

Pátý díl seriálu „Kapří kalendář“ doslova a do písmene láká svým obsahem, atmosférou, tipy a postřehy renomovaného evropského kapraře ke květnové výpravě na kapry. Přichází totiž čas zrn! Co všechno je potřeba při jarním lovu s nimi zohlednit? Jak je připravit, skladovat a používat? A čeho se naopak vyvarovat, abychom se předem neodsoudili k neúspěchu, se dozvíte v novém díle této zajímavé rubriky.

Květen patří dle slov další respektované osobnosti Michala Kučery k nejlepším měsícům pro lov kaprů. Co všechno je důležité vědět? Na co si dát při výběru lokality a místa pozor? Jak správně zvolit složení návnady s ohledem na revír, kde budeme lovit? Co přijde pod háček? Jaké typy montáží jsou nejvhodnější a na co nezapomenout při jejich tvorbě? To vše a mnohem více se dozvíte v komplexním článku předního českého kapraře a tvůrce úspěšných nástrah značky Mikbaits.

Velcí líni jsou mimořádnou výzvou jarní části sezony i pro ortodoxního kapraře Jardu Těšínského. Není však mnoho svazových revírů, kde tyto krásné, majestátní a mazané ryby dorůstají kapitálních rozměrů. Z toho důvodu, když na začátku nového milénia zarybňoval svůj revír Hejlov, neopomenul do zdejších vod vypustit 200 línů ve velikostech do 30 centimetrů. Po téměř 20 letech spokojeného života na revíru se striktním režimem „chyť a pusť“ mají tyto ryby už i více než 70 cm! Chytit cíleně velkého lína ovšem není vůbec snadným úkolem. Jardovy zkušenosti vás ale určitě navedou správným směrem a ušetří mnoho trápení a nezdarů.          

Dalším dílem pokračuje i seriál Míry Horáčka „Rybaření ve středním Norsku (nejen) pro začátečníky“. Pátý díl je věnován nástraze, která v Norsku hraje prim – pilkerům, a technice jejich vedení – pilkerování. Pilkery patří k pilířům norské rybařiny, a to musí uznat i ti, kteří je z různých důvodů nemají v lásce. Jaké druhy, varianty a modifikace pilkerů existují? Jak a kdy s nimi lovit? Jaké jsou jejich výhody/nevýhody? Zkrátka a dobře vše o pilkerech a pilkerování se dočtete ve vyčerpávajícím článku našeho oblíbeného autora.       

Také vás fascinuje reálný podvodní svět? Pokud ano, nenechte si ujít další výlet s potápěčkou a rybářkou Alenou Voráčkovou, tentokrát za nejrůznějšími rybami pod hladinu Norského moře.  

Lov na plavanou je fascinující technikou, a když ji navíc ovládáte jako jeden z nejlepších britských specialistů Mark Pollard, je to radost pohledět. Ačkoliv současnost ráda kastuje, odděluje a specializuje (už i v rybaření), je „Polly“ zastáncem univerzálního přístupu, který přináší do rybaření radost, a nikoliv urputnost. Pokud jste už dlouho se splávkem nerybařili, zkuste nahlédnout mistrovi pod pokličku a vzpomenout si na bezstarostná klukovská léta!   

Milan Tychler pro tentokrát opět naložil feederové náčiní a vydal se k vodě za svými oblíbenými rybami tekoucích vod. Z pohledu feederového specialisty je květen měsícem lovu cejnů a cejnků. Dozvíte se vše podstatné o jejich lovu, poradí, s čím a jak je chytat. A nechybí ani další skutečný příběh od jarem vonící vody. 

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které znějí často až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o půvabech přírody, ryb a jedinečných okamžiků na staré lužní řece.   

Článek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše přináší další tajuplné téma: ryby a kanibalismus. Vyčerpávající odborný článek jistě poodhalí i něco, co jste o neúprosném světě pod vodní hladinou ještě nevěděli.   

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát posvítíme na nejzásadnější letošní boilie novinky napříč celým trhem. Chybět nesmí ani trochu smutná rybářská (ne)fáma reflektující současné dění a svérázný drsný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Nechybí novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak ryby osídlují některé vody, pokračování třídílného seriálu Milana Rozsypala o nevyzpytatelných pstruzích, úspěšný vzor mušky „univerzální“ chrostík Vítka Misara pro blížící se sběr jejich „druhé vlny“ na českých revírech včetně vázacího postupu, stránky mladých rybářů s květnovým pokračováním duelu klasické vs. sekundární pstruhové pásmo, inspirativní povídka od vody o jednom prolhaném rybáři, kterého stihl „spravedlivý“ trest, fotosoutěž s příspěvky našeho věrného čtenáře, chutný recept pro přípravu jarního „duháka“ s rukolou a červenou řepou, křížovka, Trofeje Českého rybáře a na závěr ještě exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem a tvůrcem slavných japonských umělých nástrah značky Duo, panem Mashirem Adachim.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři