Český Rybář

PROSINCOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI!

/ Novinky / redakce

Už jen pár dní zbývá do Vánoc a několik dalších do konce přívlačové sezony. Berte to jako rychlé připomenutí toho, abyste na nic z toho nezapomněli. Rybaření samozřejmě nekončí, a pokud nám bude počasí přát, můžeme oslavit příchod nového roku s dvacítkou na konci někde u vody. A když to nevyjde a zůstanete raději v teple domova, je tady nové číslo Českého rybáře plné zajímavých článků, odpočinkového čtení,  novinek z oboru, příběhů od vody i tipů a triků věhlasných evropských rybářů, jak být na rybách ještě úspěšnější. A na co se v prosincovém vydání můžete těšit?

O věcech obyčejných, jako je kapří šupina, které zase tak úplně „obyčejné“ pro člověka obdařeného alespoň špetkou fantazie nejsou, referuje ve své úvodní řeči s poetickou notou sobě vlastní Tomáš Lotocki.   

V úvodním článku se vydáme na rybářský výlet do francouzských výsostných vod. Na tomto pozvání by nebylo nic zase tak divného, protože ve Francii najdeme mnoho krásných revírů. My se ale vydáme do nejznámějšího, umělci opěvovaného města nad Seinou, abychom ve společnosti rybářských nadšenců zažili kouzlo pouličního rybolovu. Paříží, respektive z Bercy do Bercy, nás s rybářským prutem v ruce a fotoaparátem u oka provede známý belgický rybář Cédric Goossens.      

Kaprový blok startuje vyprávěním Jardy Těšínského o jeho více než 20letých zkušenostech s výpravami za pálavskými mohykány. Dozvíte se vše podstatné, co při tomto stylu rybolovu ze zakotvené lodě potřebujete a nikdy nesmíte podcenit. Jaké triky, taktiky, krmení a nástrahy Jarda při svých výpravách používá a jak dopadla letošní výprava.

Velmi zajímavé téma, které většina rybářů celkem podceňuje, dopodrobna rozebírá ve svém článku Lukáš Nedělka. Lov v mělčinách je totiž na některých revírech klíčem k úspěchu, má to ovšem i svá „ale“. Jak být dokonale nenápadný? Jak správně krmit? Jakou skladbu krmení zvolit? Co dát pod háček? A jakou montáž použít? To vše se dozvíte v tomto technicky pojatém komplexním článku.          

Láká vás magie? A věříte na kouzla?! Pokud jste spíše racionálně založeni, dejte i tak šanci článku s tajemným názvem „Černá magie“. Známý německý rybář Steffen Schulz vám totiž odtajní, proč je pro něj ona černá magie při lovu dravých ryb, a to zejména velkých štik, tak důležitá.   

 

Na Sever se každoročně za rybářským dobrodružstvím vydává mnoho českých ortodoxních rybářů, rybářů příležitostných, ale i „nerybářů“. Rybářskou vášeň musíte mít pod kůží, naučit se nedá. A nic na tom nezměnila ani povedená výprava Filipa Majera do norských fjordů. Přesně takové to tedy je – „když to nemáš v krvi“! Filipovy děti už bohužel nerybaří, on sám však svou rybářskou vášeň nikdy neztratí...

Konec roku je na některých slovenských vodách ve znamení lovu hlavatky. Tento vrcholový predátor některých pstruhových revírů si totiž před zimou potřebuje udělat pořádné tukové zásoby, a to je jedinečná příležitost pro mnoho rybářů (i těch českých) vydat se k sousedům a pokusit se ulovit „slovenskou královnu“. O své zkušenosti s lovem hlavatek se s námi podělil místní specialista Róbert Pilčík.            

Sezona lovu dravců je ve finále a stejně tak i reportáž ze zajímavé návštěvy Milana Rozsypala v továrně světoznámé značky umělých nástrah – Salmo. Pokračování seriálu „Salmo v obrazech“ nabízí netradiční pohled do zákulisí jedné z nejznámějších značek a ukazuje, jak nástraha jménem wobbler vzniká.       

Milan Tychler tentokrát prozradí, kam s feederovým prutem vyráží za karasem – rybou, která údajně nikdy nespí. Tento fakt je s blížící se zimou pro všechny milovníky lovu na feederový prut velmi podstatný, protože vždy bývá lepší a povzbudivější, když se při „zmrzlé“ vycházce k vodě alespoň něco děje. Dozvíte se vše o správné taktice i technice lovu. A nechybí ani tip věhlasného feederového mentora, co v prosinci nejlépe nastražit na háček.   

Máte rádi uvěřitelné příběhy zapsané do vody, které znějí často až neuvěřitelně? Potom vřele doporučujeme další z nádherných povídek Milana Rozsypala o záhadné chorobě zvané „Rutilus rutilus“. 

Článek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše se ohlíží za nezvanými rybími hosty. Parazité patří mezi původce největších a nejrozšířenějších skupin chorob. A vůbec nezáleží na jejich velikosti. Setkáme se zde s nejmenšími mikroskopickými organismy, ale také několikametrovými tasemnicemi.   

Těšit se můžete samozřejmě i na další pravidelné rubriky. V testu se tentokrát projedeme s nejnovější verzí legendárního terénního auta – Suzuki Jimny AllGrip PRO 4 x 4. Chybět nesmí ani podnětná rybářská fáma a svérázný, zimně laděný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Rubrika „Surfujeme po netu“ aktuálně informuje, kam za rybami do pravého „vánočního“ oceánského ráje. Nechybí novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, že nadměrná konzumace masa tuňáků s vysokým podílem toxické rtuti může být pro naše zdraví nebezpečná, anglická muška Vítka Misara pro lov lososovitých ryb v chladném podzimu včetně vázacího postupu, stránky mladých rybářů s prosincovým duelem dno vs. hladina, „mrazivý“ příběh od vody o listopadovém lovu kaprů, fotosoutěž s krásnými příspěvky dvojice našich věrných čtenářů, velmi chutný recept pro netradiční přípravu třeboňského kapra, křížovka a trofeje Českého rybáře 2019 s vyhlášením všech vítězů.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři