Český Rybář

V RUSKU POPRVÉ PROBĚHL MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ROSATOMU V RYBOLOVU

/ Novinky / Text a foto: Essential Communication, s. r . o.

Essential Communication, s. r. o.

Tisková zpráva,

Praha, 5. července 2019

Festival proběhl 1. a 2. srpna ve formátu PRO ANGLERS LEAGUE, evropské soutěže v lovu ryb na udici ze člunu, a do vod Finského zálivu na něj dorazili rybáři z různých zemí. Událost proběhla v sousedství Leningradské elektrárny, nejvýkonnější jaderné elektrárny v Rusku.

Festivalu se celkově zúčastnilo 20 sportovních i neprofesionálních rybářů z Ruska a zemí, kde ruská korporace pro atomovou energii Rosatom realizuje projekty na výstavbu jaderných elektráren: z Maďarska, Egypta, Bangladéše a Turecka.

Cílem festivalu je posílit mezinárodní spolupráci mezi zúčastněnými zeměmi a také názorně demonstrovat to, že provoz jaderné elektrárny nepředstavuje nebezpečí pro okolní faunu a flóru.

Všechny ryby, které byly během soutěže uloveny, byly po převážení a vyhlášení výsledků vypuštěny zpět do moře. Komisi rozhodčích tvořili ruští sportovní rybáři, vítězové celoruských i regionálních soutěží v rybolovu a také nezávislí zahraniční odborníci z Česka a Egypta.

Nejúspěšnějšími byli rybáři egyptského týmu, druhé a třetí místo obsadili společně rybáři z Ruska a Maďarska. Cenu za největší individuální úlovek získal rybář z maďarského týmu a turecký tým získal speciální cenu za „největší touhu zvítězit“.

Zástupcem České republiky v komisi rozhodčích byl David Havlíček, rybář, rybářský cestovatel a publicista. „Za rybami jsem procestoval kus světa a závodnímu lovu dravých ryb se věnuji druhé desetiletí. Přesto pro mne byla možnost zúčastnit se mezinárodního závodu ve Finském zálivu neodolatelnou výzvou. Zejména pak proto, že ruští závodníci patří k nejlepším na světě a úroveň jejich ligy je velmi vysoká. A právě ve formátu ruské profesionální ligy a za účasti šampiónů této soutěže se závodilo. Rybám se díky předchozímu prudkému ochlazení moc nechtělo, přesto se nachytaly. Já sám jsem ulovil za dvě hodiny lovu více než 25 candátů. Nebyli sice velcí, ale měl jsem možnost vidět fotografie místních úlovků okolo jednoho metru a vím určitě, že bych se sem chtěl jednou vrátit. Moc se mi líbila atmosféra celého závodu, kdy vše klapalo jak ‚na drátkách‘ a v duchu fair play a pohody. Z přítomnosti jaderné elektrárny jsem obavy neměl, sám žiji v jižních Čechách nedaleko Temelína."

Soutěžící měli možnost navštívit Leningradskou jadernou elektrárnu, která se nachází u města Sosnovyj Bor, a mohli se detailně seznámit s jejím provozem. V roce 2019 elektrárna patří mezi tři jaderné elektrárny s nejvyšší výrobou elektřiny v Rusku.

Akce se zúčastnili rovněž ekologové, kteří prováděli během vážení ryb jejich dozimetrickou kontrolu. „Mnohaletá měření, která provádí Leningradská jaderná elektrárna v 30kilometrovém okruhu okolo elektrárny, ukazují, že její provoz nemá žádný dopad na životní prostředí,“ sdělila vedoucí oddělení ochrany životního prostředí Alexandra Tkačevová.

Pro informaci:

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom je jedním z globálních technologických lídrů, který disponuje zkušenostmi a kompetencemi pro úspěšné působení ve všech částech výrobního řetězce pro jadernou energetiku od těžby uranu až po vyřazování jaderných elektráren z provozu a zpracovávání radioaktivních odpadů.

Rosatom je největším výrobcem elektřiny v Rusku a pokrývá zhruba 18 % ruské spotřeby. Společnost zaujímá první místo na světě ve velikosti portfolia zahraničních projektů, v různé fázi realizace má projekty na výstavbu 36 bloků ve 12 zemích. Rosatom dále zaujímá první místo na světě v obohacování uranu, druhé místo v zásobách uranu a čtvrté místo v jeho těžbě. Na celosvětovém trhu s jaderným palivem korporace zastává 17% podíl.

Korporace spojuje okolo 400 podniků a organizací, včetně jediné flotily jaderných ledoborců na světě. Celkově zaměstnává zhruba 250 000 lidí.

Leningradská JE (LAES) je největší ruskou jadernou elektrárnou a její celkový instalovaný výkon převyšuje 4 000 MW. V současnosti ji tvoří tři bloky typu RBMK-1000 (kanálový reaktor velkého výkonu) a jeden blok s reaktorem VVER-1200 (tlakovodní reaktor generace III+). Elektrárna pokrývá přes 50 % spotřeby elektřiny v Petrohradě a Leningradské oblasti.

Hlavním charakteristickým rysem projektu VVER-1200 je unikátní spojení aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, které elektrárnu činí maximálně odolnou vůči vnějším i vnitřním rizikům. Bloky VVER-1200 používají jmenovitě: lapač taveniny (zařízení pro zachycení roztavené aktivní zóny), systém pro pasivní odvod tepla přes parogenerátory (SPOT, v případě výpadku všech zdrojů elektřiny zajistí dlouhodobý odvod tepla z aktivní zóny reaktoru do atmosféry) atd. Žádná jiná jaderná elektrárna na světě není vybavena podobnou konfigurací bezpečnostních systémů.

LAES se nachází u města Sosnovyj Bor, které je nejmladším městem v severozápadní části Ruska. Toto město leží mezi borovými lesy a plážemi na pobřeží Finského zálivu asi 80 kilometrů daleko od Petrohradu. Bývá považováno za jedno z nejkrásnějších měst v Leningradské oblasti a má 68 000 obyvatel.

Město je nerozlučně spjato s Leningradskou jadernou elektrárnou. Celkem v Sosnovém Boru působí přes 500 velkých, středních a malých firem, včetně významných výzkumných ústavů a výrobních a stavebních podniků.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři