Český Rybář

SRPNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI!

/ Novinky / redakce

Léto je v plném proudu. Pro mnohé nastal čas dovolených, odpočinku a nicnedělání (platí samozřejmě jen pro pár „šťastných“). A když právě neberou, je čas vzít do ruky srpnové vydání Českého rybáře, v klidu se usadit a načerpat inspiraci. Nové číslo je opět plné zajímavého čtení, novinek z oboru, příběhů od vody i tipů a triků věhlasných evropských rybářů, jak být na rybách ještě úspěšnější. A na co se můžete těšit?

V úvodníku Tomáše Lotockiho se můžeme zamyslet nad odvěkým spojením dvou nejtajemnějších světů – vesmírných a vodních hlubin. O propojení ryb a hvězd se mnohé už napsalo. A prý nejjednodušší cesta do vesmíru vede kolem vody...       

V úvodním článku se vydáme na bláznivý rybářský výlet do nitra kanadské divočiny spolu s naším stálým dopisovatelem Rasmusem Ovesenem. Bláznivý proto, že k jezeru Phelps Lake nevede žádná silnice a také že se zde loví především štiky, kterých najdete „za humny“ ve skandinávských zemích dostatek. Lákavá je zde především jejich průměrná velikost, způsob lovu a všechna ta úžasná nedotčená divočina kolem.        

Kaprový blok otevře velmi inspirativní článek Vojtěcha Novotného o tom, že i v malých říčkách v Čechách a na Moravě plavou krásní kapři. Kdo o tom ještě pochybuje, ten ať si prohlédne nádherné fotky z revírů, kde by většina rybářů chodících kolem vody se zavřenýma očima velkou rybu ani nehledala.       

Jak na kapry v právě probíhajícím létě poradí matador evropské kaprové scény Jarda Těšínský. Doporučí, jaké nejúčinnější nástrahy a jejich kombinace je nutné navléct pod háček, poradí s technikami a komponenty pro správné zakrmení a nakonec prozradí ještě taktiku lovu ve velkých vedrech, kdy je potravní aktivita ryb na velmi nízké úrovni.

Jsou-li kapři letargičtí a tráví-li většinu denního času ve vodním sloupci, je potřeba použít takzvaný zig rig. Vše o tomto „zázračném“ letním návazci se dozvíte v technicky zaměřeném článku Lukáše Nedělky. 

I sezona lovu dravců tepe na plné obrátky, ačkoliv s příchodem tropických letních teplot a zvyšující se teplotou vody spojenou s úbytkem kyslíku v ní to začíná být těžší a těžší. Jistou a velmi úspěšnou metodou v tento čas může být muškaření s velkými streamery. Steffen Schulz již touto speciální technikou přelstil nejednoho candáta, a tak jeho rady, postřehy a tipy mohou být pro vnímavé a odhodlané příznivce lovu dravých ryb velkou inspirací.       

Lov sumců má většina rybářů spojený s delšími výpravami a statickými metodami. O jedné takové na řeku Rhónu do jižní Francie reportuje Roman Matula, známý ostravský propagátor lovu sumců a průvodce v jedné osobě. 

Málokdo ví, že my Češi jsme po německých rybářích druhými nejčastějšími návštěvníky norských fjordů. Ti, kteří jsou už brzy zjara nedočkaví, mohou vyrazit v březnu na Lofoty na arktické tresky, které se k tomuto souostroví sjíždějí, aby splnily své populační povinnosti. Dojmy, slasti a strasti z letošní treskové výpravy do lofotské osady Molnarodden shrnuje ve svém článku aktivní cestovatel Borek Zajíček.    

Milan Tychler ve svém červnovém článku prozrazuje, kam se s feederovým prutem stěhuje za horkých letních dní – totiž na proudné úseky řek. Více kyslíku znamená pro ryby snazší dýchání a lepší předpoklad pro látkovou výměnu, čehož lze samozřejmě v létě využít. Co všechno budete potřebovat, jak se vhodně dovybavit a jak postupovat v proudech při lovu s krmítkem, se dozvíte z Milanova srpnového příspěvku.       

 „Bojovnice“ je název další nádherné povídky z pera Milana Rozsypala, který se tentokrát vydal hledat parmy, největší říční bojovnice, do míst jejich prapůvodního výskytu, o kterém ještě stále informují značky u cest. Trochu kuriózní, ale nakonec úspěšné hledání...

Článek Tomáše Lotockiho o zajímavostech z rybí říše osvětlí, kdy a proč se rybám špatně dýchá. Samozřejmě se dopodrobna věnuje veškerým způsobům dýchání našich sladkovodních ryb a ukazuje jejich rozdělení podle pro ně optimální teploty vody a množství kyslíku obsaženého ve vodě.  

Těšit se samozřejmě můžete i na další pravidelné rubriky. V testu si tentokrát posvítíme na multisportovní hodinky Garmin Fénix 5 Plus a jejich přínos pro naše rybaření. Chybět nemůže ani podnětná rybářská (ne)fáma a peprný humor v kresleném vtipu Petra Urbana. Rubrika „Surfujeme po netu“ informuje o rekordním úlovku siamského kapra, který se nedaleko thajského letoviska Pattaya povedl jednomu britskému rybáři. Nechybí novinky z oboru napříč celým trhem, rybářské zamyšlení Andreje Jakubíka o tom, jak využít rybí sliz pro tvorbu nových antibiotik, zajímavá muška Vítka Misara pro večerní sběr včetně vázacího postupu, stránky mladých rybářů se srpnovým duelem ranní vs. večerní lov, příběh od vody z jarní české sumcové výpravy na soukromý revír,  fotosoutěž s krásnými příspěvky dvou z našich věrných čtenářů, recept pro jednoduchou přípravu chutného pečeného pstruha s letním salátem, křížovka a trofeje Českého rybáře.

DUBNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

Přelom měsíců slibuje alespoň podle dlouhodobé předpovědi téměř letní hodnoty teplot, což možná bude rozhodujíc&i ...

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, rybářská sezona se postupně rozjíždí, ...
Naši partneři