Český Rybář

SE STREAMEREM NA ŠTIKY

/ Muškaření / Text: David Bek / Foto: autor

Druhým hodem se mi daří posadit streamer pod vrbu vyčnívající nad vodní hladinou. Pozvolna stahuji lajnu a pln očekávání nespouštím mušku z očí. Pořád si opakuji, že tam někde pod převisem musí stát hladový dravec, vždy připravený ke smrtelnému útoku.

 

Každým dalším hodem, každým dalším stažením lajny ztrácím naději o vysněném úlovku v podobě velké štiky. Streamer po dalším nahození pomalinku opouští klidné místečko v blízkosti břehu a neškodně se přibližuje ke mně, když vtom mne z letargie probírá mohutná rána do prutu. Pocit, na který se nedá zapomenout! Upřeně sledujete Vaši mouchu, která najednou mizí v obrovské bílé tlamě plné ostrých zubů. Cosi na druhém konci prutu stále skrývá svoji totožnost a nezastavitelným úprkem rovnajícím se tahu parní lokomotivy mizí zpět v klidné tišině u břehu. Napětí je tak silné, že skoro zapomínám dýchat, když v tom mě z mrákot probere mohutný výskok, při kterém se mi protivník ukáže v plné kráse. Ihned po dopadu cítím, že tah povoluje.

Obrovskou radost z nádherného souboje rázem střídá zklamání, když nepociťuji tah na druhém konci udice. Jako opařený se dívám do oněch míst, kde jsem naposledy spatřil cosi obrovského a silného. Třesoucíma se rukama přitahuji lajnu a kontroluji mušku na jejím konci. Vše se zdá v pořádku,a proto ihned posazuji dlouhým hodem streamer opět do stejných míst, kde jsem měl záběr. Co kdyby tam byla v blízkosti ještě jedna královna našich vod, co kdyby…

Jednalo se o klasický štičí záběr doprovázený mohutným výskokem, který byl pro štiku osvobozující. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že většina ulovených štik bojovala nejsilněji v prvopočátku zdolávání. Ryba je překvapená a podniká mohutné, silné výpady, které jsou pro nás v mnoha situacích neřešitelné. Zda muška štiku na háčku udrží, či nikoliv, je povětšinou dílem náhody. Pokud přečkáme první okamžiky silných výpadů, máme z poloviny vyhráno. Proč píši z poloviny? Dalším nebezpečným okamžikem je samotné vylovení ryby na břeh či odháčkování ve vodě. Když nás štika spatří, zmobilizuje poslední zbytky sil a opět nás čekají situace shodné s výpady po zaseknutí.

K tomu, abychom zvýšili svoje šance na zdolání našeho populárního dravce, doporučuji použít silný muškařský prut AFTMA 6-8, který nám dovolí silný zásek do tvrdé tlamy plné ostrých tesáků. Sám používám vlastnoručně postavený prut určený pro mořský rybolov, který mi dodává jistotu tvrdého záseku a celkové převahy nad zdolávaným dravcem. Není nic horšího než použití nesprávné techniky. Následkem bývá to, že se ocitnete pouze v roli nešťastného diváka, se kterým si štika dělá, co chce. Proto buďte vždy připraveni!

 

JARNÍ MUŠKAŘENÍ

Letošní zima byla příliš dlouhá... Jezera dost brzy pokryla ledová přikrývka a pak zamrzly i řeky.

MUŠKAŘOVY TOULKY SVĚTEM / Patagonie – nový domov pstruhů v jižním Chile (1. část)

Zatímco v Evropě od listopadu do března vládne zima a většina muškařů si čekání na novou sezonu ...
Naši partneři