Český Rybář

HRÁTKY S MUŠKOU

/ Muškaření / Text: David Bek / Foto: autor

Mnozí rybáři by rádi vyzkoušeli muškaření, ale buďto se bojí posměchu zkušenějších vyznavačů královské disciplíny, nebo si prostě nevědí rady s výběrem vhodného vybavení, a proto zůstávají „v nečinnosti“.

 

 

Nemějte strach (žádný učený z nebe nespadl), několik dnů po zahájení je ideální doba na první nesmělé pokusy a určitě naleznete místa, kde budete úplně sami. A pokud si nejste jisti při výběru vhodného náčiní, třeba Vám pomůže jednoduché a polopatické vysvětlení Davida Beka. Zkuste to! (pozn. red.)

Co si má naprostý začátečník toužící okusit krásy muškaření představit pod pojmem základní muškařská výbava? Mnoho rybářů koketuje s myšlenkou o jejím pořízení, ale kdo se má v dnešní době orientovat v tak veliké záplavě informací a přitom vhodně vybrat ten správný prut či naviják, který Vám splní Vaše vysněné představy o zdolání prvního pstruha na tak jemné náčiní. Rád bych začínajícím muškařům trochu usnadnil cestu k výběru základní výbavy dle typu vody, kde budou později lovit.

Muškařská šňůra

Nahazuje umělé mušky – samozřejmě za vydatného rybářova přičinění. Je to takový prostředník mezi prutem a koncovým návazcem s mouchou. Podle tvaru (profilu) hovoříme jednak o šňůře oboustranně ujímané (DT), kterou lze díky symetrickému ujímání po opotřebení jednoho konce jednoduše prohodit a máte nový zdravý konec. Proto také patří mezi nejpoužívanější. Druhou kategorii (WF) tvoří šňůra jednostranně ujímaná. Tento typ „lajny“ má zesílenou aktivní část přecházející v tenký zbytek. To ji dělá vhodnou pro hody na delší vzdálenosti s těžkou hlavou (suchá muška, streamer).

Hmotnost šňůry

AFTMA - tento termín označuje hmotnost šňůry dle číselného vyjádření. Lajny lze rozdělit na lehké (č. 3, 4), střední (5, 6) a těžké (7, 8 a více). Neměli bychom zapomenout, že výběr lajny závisí na velikosti mušek, velikosti ryb a typu vody, kde budeme chytat. Pokud budete navštěvovat menší říčky či potoky, vystačíte si s lajnou č. 4, která Vám poskytne maximální komfort při lovu na nymfu či suchou mušku. Když budete navštěvovat střední toky, volil bych č. 5. Na větší řeky či jezera, kde budete vystaveni těžkým podmínkám jako vítr a velká vzdálenost, určitě upotřebíte šňůry 6, 7.

Dle hmotnosti rozdělujeme šňůry dále na: plovoucí (F), intermediální (pohybují se v těsné blízkosti hladiny a převážně jsou čiré), potápivé (S), které se dále dělí na pomalu, středně a rychle potápivé.

Výběr šňůry dle lovných metod

Už bylo dost nudné teorie, je čas přejít na praxi vyplývající z mých zkušeností. Výše jsem popsal základní parametry a rozdělení podle hmotnosti a nyní se vrhneme k použití šňůry na určitý způsob lovu. Na klasické říční muškaření (obsahující lov na krátkou nymfu, se zatěžkanými muškami, na suchou mušku či na menší streamer) si bohatě vystačíme s lajnou č. 5 F. Pokud budeme navštěvovat větší řeky typu Ohře, bude lepší jít o stupínek výše na č. 6 F. Musíme vzít v potaz, že zabrození co nejblíže ke sbírající rybě může být obrovský problém vinou proudu či hlubokých jam na dně řeky. Proto potřebujeme házet na delší vzdálenost a někdy i za ztížených podmínek v podobě silného větru. Větší hmotnost lajny nám to velice usnadní. V posledních letech je populární lovit dravé ryby na MP vodách pomocí muškařského prutu. Když se vydáte na štiky, naskýtá se ideální kombinace lajny č. 7, 8 S o střední potápivosti či intermediální šňůry. Proč zvolit tak vysoké hmotnostní číslo? Potřebujete nahazovat velké těžké streamery, které jsou někdy delší než 17 cm, a to už dá pořádně zabrat. Proto musíme zvolit těžké lajny, které dokážou unést takové obry.

Barva muškařské šňůry

Plovoucí lajny se dělají v různých škálách barev. Mám oblíbenou oranžovou, žlutou nebo křiklavě zelenou. Určitě si budete ťukat na čelo a bude Vás zajímat, proč se dělají tak barevné? Vždyť budou plašit ryby. Když se přenesete do rybí perspektivy, tak zjistíte, že ryba vzhlíží vzhůru na hladinu vždy proti světlu, to znamená, že vždy vidí předmět na hladině v jedné barvě, a to černé. Pozor - to platí pouze u plovoucích šňůr. Potápivé jsou vždy dělány v tmavých barvách, protože se pohybují ve vodním sloupci, kde již barva rozhoduje.

Jak jsem již psal, muškařská výbava má tvořit vyvážený funkční celek, proto se dále podíváme, jaký vybrat k dané lajně vhodný prut.

Muškařský prut

Naše prodloužená ruka umožní nahodit mušku na požadované místo. Výběr vhodného prutu závisí na daných podmínkách. Typ vody, lovené ryby, velikost mušek - platí to samé jako u výběru šňůr. Je vhodné nejprve vybrat šňůru a pak se následně zabývat volbou prutu. Pruty rozdělujeme dle hmotnosti AFTMA (je vždy uvedena na každém prutu) a dle akce.

Akce: fast (rychlý), med-fast (středně rychlý), medium (pomalý). Celkově vzato, akce fast je určena především vyspělejším muškařům s pevným stylem házení, který neodpustí sebemenší chybičku. Med-fast bych doporučoval pro začátek. Je to akce, která odpustí nějakou tu nepozornost, aniž by Vám to otrávilo muškařské začátky. Medium je pohodová akce v pomalém utahaném tempu, vhodná pro prezentaci na kratší vzdálenosti. Výborně se hodí na suchou mušku. Na zatížené mušky či streamery bych ji nedoporučoval.

Délka muškařského prutu: Na potoky a menší říčky si vystačíme s délkou do 245 cm a AFTMA 3,4. Musíme brát na zřetel ztížené podmínky dané malým prostorem na plané hody. I tak si na těchto typech vody prožijete krušné chvilky přecházející v zoufalství. Chvilkami se ocitnete v kůži veverky, když budete každý pátý hod prozkoumávat koruny místních stromů. Doporučuji mít s sebou placatku s dobrou kořalkou.

Na středně velké řeky bych určitě volil nejuniverzálnější délku a hmotnost – 275 cm, AFTMA 5. Tato délka a hmotnost umožní pokrýt veškeré lovné metody (suchá muška, nymfa, streamer). Stačí Vám plovoucí lajna a potápivka na streamerování.

Na velkých řekách nás dlouhé hody, zatížené mouchy a těžké podmínky nutí použít o něco těžší kalibr. Délka 290 cm a AFTMA 6 budou ideální kombinací, abyste zůstali ve hře o pěknou rybu. Pokud byste měli chuť si povodit hezčí štiku či bolena, doporučil bych délku 275 cm a AFTMA 7-8. Volte raději tvrdší pruty s rychlou akcí, kde se do hodu budete moci pořádně opřít a katapultovat velké streamery do těch největších vzdáleností. Jako šňůru bych použil středně potápivou či intermediální.

Muškařský naviják

Pro někoho pouhý zásobník na šňůru nevyžadující větší pozornost, pro jiného nádherná funkční  chlouba podtrhující vyvážený celek s muškařským prutem. Dříve byla většina navijáků odlita z forem, což bylo relativně levné, ale kvalita hodně pokulhávala. Dnešní doba přináší nové nároky, a proto je většina dnešních navijáků soustružena z leteckého duralu či jiného podobného matriálu s přesností na setiny milimetru. Výsledkem je oku lahodící téměř dokonalý výrobek bez sebemenších vůlí či jiných nedostatků.

Při koupi navijáku věnujte patřičnou pozornost místu, kde z navijáku vychází šňůra. Nesmí tam být žádná ostrá hrana, která by mohla nenávratně poslat Vaši lajnu do věčných lovišť. To samé platí o místu mezi rámem navijáku a cívkou (pokud bude mezera moc velká, hrozí vniknutí lajny mezi cívku a rám, což má za následek její zničení). Věnujte větší pozornost i brzdnému systému, který Vám ve vypjatých situacích může zachránit Váš životní úlovek. Brzda by měla být plynule nastavitelná v širokém rozsahu. Zkuste si, jestli je stále funkční i v minimálním nastavení. Často se stává, že právě v minimu, kdy brzda nefunguje, vzniká vůle mezi rámem a cívkou, což vede k riziku zaklínění šňůry a jejímu následnému poškození. V dnešní době se již klasická kolečka moc nepoužívají. Vystřídaly je navijáky typu Large Arbor (viz foto). Tento typ navijáku je šetrnější k muškařské šňůře (než klasické kolečko) díky cívce o větším průměru, u které šňůra tolik netrpí na tzv. paměť (paměť = muš. šňůra má tendenci po nějaké době navinutí na navijáku po vytažení tvořit spirálu). Dbejte také na dobře vzdušnou cívku navijáku, aby lajna mohla rychle a bez problémů proschnout a nezůstávala dlouho mokrá. Čím více dírek, tím lépe i z hlediska redukce celkové váhy navijáku. Vše ostatní závisí již na Vaší fantazii a vkusu. Nezapomínejte, že kupujete nejenom funkční věc, ale i něco, co podtrhuje Váš styl … držím palce při výběru.

Muškařská vesta

Důležitý pomocník na Vašich výpravách za nevšedními zážitky. Muškařská vesta by měla být v prvé řadě praktická, vyrobená z rychleschnoucích materiálů a měla by obsahovat vyhovující počet kapes. Dobrý střih (aby na Vás nevisela jako svěšený stan) je taky důležitý. Při výběru volte raději o číslo větší velikost, než máte běžně. Budete chytat i v chladných měsících, kdy oblečete i několik teplých vrstev, a v ten moment Vám bude nějaká rezerva dobrá. Není nic horšího než obtažená vesta znemožňující dostatečný pohyb.

V dnešní době mají vesty kapsy umístěné buď vertikálně, nebo horizontálně. Z hlediska funkčnosti raději používám vertikální umístění kvůli lepšímu pohybu (kapsy máte umístěné na stojáka v oblasti prsou). Horizontální vesty mají hlavní kapsy umístěny ve spodní oblasti. Pokud je máte plné, do jisté míry Vám mohou překážet. Velmi populární jsou tzv. Mesh vest - vyletněné odlehčené vesty hodící se do období, kdy nám horko ubírá veškeré síly na pohybovou aktivitu. Vyrobeny jsou z rychleschnoucí pevné síťoviny, která je velmi dobře prodyšná. Z vlastní zkušenosti je mohu doporučit.

Brodicí kalhoty

Prvek, který by Vám měl zaručit maximální komfort při muškařských vycházkách. Dnes jsou dostupné neoprenové nebo tzv. prodyšné membránové kalhoty (materiál, který nepropustí vodu z vnějšího prostředí, ale zároveň propouští Váš pot).

První popsané jsou dnes již na ústupu. Nahradily je komfortnější a hlavně prodyšné materiály. V chladných podmínkách jsou neopreny nepostradatelné díky tepelné izolaci, která Vám o nějaký rok oddálí invalidní důchod (artróza kolen z chladné vody). Zato v letních dnech je používání neoprenu doslova peklo, které Vám znepříjemní celý rybářský den. Nikdy nezapomenu, jak jsem jednoho letního dne na Otavě vypotil snad veškeré tekutiny v mém těle. Po ukončení lovu jsem kalhoty obrátil vzhůru nohama a nevěřícně sledoval proud vytékající z nohavic. Pokud máte nadváhu a potřebujete zhubnout, jen doporučuji.

U prodyšných kalhot se Vám toto nikdy nestane. Jsou vyrobeny převážně z 3vrstvé membrány zesílené 5 vrstvami v namáhaných oblastech kolem kolen či zadku. Jak jsem již zmiňoval, problém s pocením nastává v momentě velké změny teploty, např. při delší procházce kolem řeky a následném zabrození do studené vody. Díky dýchajícím materiálům jako Gore Tex či jiných se Vám nestane, že se po ukončení lovu budete muset „přebalit“ a poslouchat v autě kolegovy nejapné narážky na Vaše smradlavé nohy. Membránové kalhoty jsou velmi lehké a odolné, ale zároveň náchylné na pnutí. Proto volte takovou velikost, abyste udělali pohodlně dřep. Pokud tomu tak není, membrána může v místě pnutí prosakovat.

Co říci závěrem? Ničeho se nebojte, dobře si vše promyslete a už jen zbývá zajít do nejbližší muškařské prodejny a pořídit Vaši první výbavu zaručující Vám nové rybářské zážitky. Lovu zdar.

 

JARNÍ MUŠKAŘENÍ

Letošní zima byla příliš dlouhá... Jezera dost brzy pokryla ledová přikrývka a pak zamrzly i řeky.

MUŠKAŘOVY TOULKY SVĚTEM / Patagonie – nový domov pstruhů v jižním Chile (1. část)

Zatímco v Evropě od listopadu do března vládne zima a většina muškařů si čekání na novou sezonu ...
Naši partneři