Český Rybář

POUŽITÍ PVA V PRAXI

/ Kapři / Text: Michal Kučera / Foto: autor

Ve vodě rozpustné PVA materiály se v kaprařině používají již několik let. I mezi našimi rybáři jsou velmi oblíbené. Někdo je dává na udici při nahazování, jiní je nasazují i při vyvážení.

 

Ne každý ale umí využít všech jejich předností a možností, které nabízejí. V tomto článku bych se proto chtěl zaměřit na jejich různé aplikace.

Nejprve se podíváme na to, na co všechno se dají PVA přívěsy využít. Dopravení návnady do blízkosti nástrahy je základní a nejběžnější účel. S žádnou jinou metodou nenakrmíte tak přesně jako s PVA. To se po dopadu na dno rozpustí v těsné blízkosti nástrahy a vytvoří zde lákavé sousto, v němž je nenápadně ukryta nástraha. Tisíce kaprů se nechaly zmást tímto trikem, který je tak jednoduchý, až je geniální! Kapři ale nejsou úplně hloupí, a pokud se nějaká finta používá příliš často a opakovaně, začnou na věc pohlížet s nedůvěrou a velmi obezřetně. Proto, pokud chodíte na nějaké místo častěji, doporučil bych měnit množství návnady předkládané s pomocí PVA. Jednoduše to uděláte tak, že použijete jiný průměr PVA punčochy nebo místo jednoho šňůrkového přívěsu dáte dva nebo tři.

Když už jsem u toho, mnohdy u vody vídám rybáře používající způsob, kterému přezdívám „věnec buřtů“. Většinou se jedná o 8 až 10 kuliček boilie navlečených na PVA šňůrce, a to ještě tak, že jednotlivé kuličky jsou sražené těsně k sobě. Je to věc velmi rozšířená, takže přepokládám, že to kdysi vyšlo na nějaké slavné videokazetě o dobývání Labe či v nějakých článcích z té doby, kdy kapři byli ochotni sežrat jakoukoli barevnou kuličku na jakékoli montáži a vnadicím systému. Zkuste si ale tento vynález nahodit na mělčinu do čisté vody a po nějaké chvíli jej běžte zkontrolovat. Pravděpodobně zjistíte, pokud zde nebude nějaké výraznější proudění vody, že celý přívěs leží pohromadě v těsné blízkosti nástrahy. A jelikož jsou kuličky natěsnány vedle sebe, nedostane se k PVA šňůrce voda a celá řada kuliček drží pohromadě jak mašinka s osmi vagóny. Kapra to buď děsně zmate, jelikož v životě nebyl na nádraží a lokomotivy nikdy neviděl, nebo děsně rozesměje, protože chtít po něm spolknout najednou osm kuliček plus nástrahu je vážně dobrý fór.

No, teď chvíli vážně. Pokud chcete dostat do nejbližšího okolí nástrahy více návnad, jsou i jiné způsoby, jak to udělat. Jednou z možností je použití PVA punčochy. Když zvolíte větší průměr, třeba 40 nebo 60 mm, dostanete do vody několik kuliček, které k sobě po rozpuštění punčochy nebudou spojeny. Výhodou je, že některé z nich můžete rozlámat, čímž dostanete různorodé nástrahy. Další varianta je udělat několik přívěsů z hrubé šňůrky nebo pásky. Na každý z nich dejte dvě, maximálně tři kuličky a nechte je umístěné alespoň 1 cm od sebe. Díky hrubosti a šířce těchto materiálů zůstane boilie i po náhozu a dopadu na dno oddělené od sebe, takže se PVA bez problémů rozpustí. Kdybyste ale přece jen z jakéhokoli důvodu chtěli onen věnec buřtů, existuje celkem dobré řešení. Musíte na něm ale boilie prokládat rozpustnými peletami s centrálním otvorem. I v tomto případě se k PVA materiálu rychle dostane voda, navíc po rozpadu pelet bude okolí nástrahy pokryto různorodou nástrahou, což je pro kapra vždy velmi matoucí.

Další věc, která stojí za úvahu, je použití PVA k částečnému zamaskování nástrahy, návazce, či dokonce zátěže. Většina rybářů připevňuje PVA přímo k háčku. Návnada je po rozpuštění v blízkosti nástrahy, což je slušná výchozí pozice. Když ale vezmete PVA punčochu, naplníte ji Method mixem, rozlámaným boilie, drobnějšími peletami a navléknete ji pomocí delší jehly až po háček přímo na návazec, rozprostře se přímo okolo nástrahy a zároveň nad návazcem. Ten je tak poměrně slušně maskovaný. Pokud použijete větší punčochu a natáhnete ji stejným způsobem jako v předchozím případě na návazec, jen s tím rozdílem, že nástraha s háčkem tentokrát bude zhruba v polovině punčochy, docílíte po rozpuštění PVA téměř dokonalého zamaskování nástrahy. Podobně se dá zamaskovat i zátěž. K tomu budete potřebovat držák na PVA přívěsy, který se nasazuje přímo na závěsku na zátěž. K němu pak jednoduše připevníte menší punčochu s drobnou návnadou, jež po rozpuštění PVA zakryje zátěž. Navíc tak získáte další ložisko návnady v místě, kde to není běžné. Pro kapra tedy opět něco neobvyklého.

Poslední věc, která stojí za zmínku, je funkce PVA jako nástroje proti zamotání návazce. Jakýkoli přívěs, ať už punčocha, šňůrka či páska, výrazně snižuje riziko zamotání návazce. Proto málokdy nahazuji bez PVA, snad jen v případech, kdy je pro mě zásadní každý metr navíc, neboť je jasné, že i malý přívěs zkracuje délku hodu. Dohodíte-li ale na místo v pohodě i s PVÁčkem, určitě bych doporučil jej použít. Velmi pravděpodobně pak Vaše problémy se zamotáváním budou ty tam. A pokud použijete punčochu stejně dlouhou jako návazec, tak motání zamezíte na 100 %, protože se de facto nemá co kde zamotat. Kapr je navíc štědrou zásilkou návnady tak potěšen, že na oplátku spolkne i háček s nástrahou a ještě Vám na břehu poděkuje. Hodně úspěchů!

 

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři