Český Rybář

KAPŘI / ještě jednou... návazce!

/ Kapři / Text: Tom Dove / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

V tomto díle našeho rozjímání s jedním ze současných předních anglických kaprařů se ponoříme do jeho myšlenek a nápadů, co se tvorby návazců týče. Protože Tom věnoval této nezbytné součásti kaprařovy výbavy léta zkoumání, určitě bude mít co říct i českým rybářům.

Bez přehánění můžeme prohlásit, že návazce jsou naprosto zásadní částí výbavy na kapry a každý ze zkušených rybářů si v této oblasti určitě našel své favority. Použití jednotlivých montáží je jednoznačně ovlivněno aktuálním způsobem lovu. Já jsem příznivcem chytání na boilie, takže mé návazce jsou koncipovány tak, aby tuto metodu maximálně podporovaly.

Když začneme od začátku, velmi důležité při jejich vázání je docílit toho, aby se nemotaly a vždy efektivně pomohly prezentovat naše nástrahy. S trochou vědomostí a moderními výdobytky, jako jsou třeba potahované šňůry nebo PVA pěny (které se pro mne postupem času staly naprosto nepostradatelnými), toho můžeme docílit poměrně jednoduše. Existuje spousta faktorů, které hrají roli při prezentaci nástrahy, ale na špičce mého seznamu jsou tři základní.

Za prvé... musíme si opatřit šňůru, která se nebude motat. Mně osobně přijde vždycky vhod materiál Semi-stiff N-Trap, což je šňůra s pevným potahem, kterou (na rozdíl od běžných nepotažených šňůr) jen tak nezamotáte a můžete se na ni absolutně spolehnout. Používám ji na téměř všechny své montáže, snad s výjimkou chod rigu, který sem tam na jeden ze svých prutů nasadím. Pokud tuto šňůru použiji při tvorbě návazce a vše pečlivě navážu, nemůže mi pak vzniknout jediné místečko, kde by se celá sestava mohla zamotat.

Než začneme s vytvářením návazce, měli bychom si promyslet, jakou nástrahu použijeme. Má volba ve velké většině případů padne na jakýmkoli způsobem vyvážené boilie, ať už toho docílím přidáním nějakých vnějších prvků, nebo kousku korku přímo do kuličky. Prostě téměř vždy lovím s nástrahou, která se ve vodě vznáší. Není to jen proto, že se taková nástraha po náhozu dobře potápí a jemně klesá na dno, ale zároveň zvyšuje šanci na úspěšné zaseknutí ryby po nasátí boilie. Vyvážená nástraha prostě vklouzne do rybí tlamky lépe než běžné laskominy, kterými se kapři krmí, a obrátí tak všechny výhody na naši stranu.

Máme-li zvolenou nástrahu i montáž, připravíme si ještě jednu zásadní proprietu, a to PVA pěnu. Tenhle vynález je darem z nebes a já bez něj v poslední době nedám ani ránu. Nejenže ze začátku chrání můj háček před různými travinami či kousky větviček, které mohou schovat hrot, ale zároveň (těch několik sekund, než se rozpustí a oddělí) drží nástrahu ve správné pozici při jejím propadu na dno, takže se (i díky použití vyvážené nástrahy a potahované šňůry) ani nepřiblíží k zátěži, kde by se mohla zamotat. S takto rafinovanou sestavou už se můžeme zamyslet nad posledními kousky skládačky, což jsou háček a délka vlasového přívěsu.

Díky vlastnostem návazcových materiálů, které používám, jsem dlouhou dobu zůstával věrný háčkům Kurv Shank, ale poslední dobou je často měním za sérii Choddy. Prvně jmenované háčky u mě neměly konkurenci, ale po vyzkoušení Choddy's jsem se do nich úplně zamiloval. Jsou extrémně pevné, ostré a navíc mají očko vyhnuté ven, takže návazce z potahovaných šňůr v něm perfektně sedí. Když jsem vázal šňůry na háčky s očkem vyhnutým dovnitř, celková šířka háčku (od očka k hrotu) byla kvůli uvázání značně zmenšena. Toho jsem se musel zbavit. A povedlo se mi to právě s háčky Choddy, kdy šňůra uvázaná k očku funguje jako prodloužené ramínko a vytvoří tak nad háčkem ohyb, který značně zvyšuje efektivitu celého návazce.

Po výběru správného typu háčku nám tedy ještě zbývá zvolit ten pravý. Nemyslím tím zrovna situaci, kdy sedíme na břehu s několika otevřenými sáčky háčků a civíme, který že kousek bude ten správný, ale naprosto zásadní je, aby byl ostrý. Abychom našli háček, který opravdu „lepí“, jednoduše ho vyzkoušíme na vlastní kůži. Přetáhneme-li ho lehce přes kůži prstu, musí se zapíchnout! Většinou je použitelný každý háček, ale tento malý test není nijak časově náročný a ověření ostrosti je naprosto zásadní, protože  bez ní toho moc nenachytáme.

A pojďme zpět k návazci. Jeho délku volím kolem 25 cm, a to hned z několika důvodů. V této délce je totiž návazec schopen dobře prezentovat nástrahu na jakémkoli typu dna. Ať dopadne na štěrk, nebo do bahna, stále funguje a vykonává svou funkci. Umožňuje mi také zůstat mobilní a rychle reagovat přehozením podle toho, na jakém místě revíru vypozoruji výskyt ryb. V neposlední řadě drží nástrahu v ideální vzdálenosti, takže kapr sbírající návnadu na dně nepojme podezření a nasátí nástrahy bývá důvěřivé, což samozřejmě přináší slušné výsledky. S tím souvisí i fakt, že pokud sledujete efektivitu úspěšných zdolání po nasátí nástrahy rybou (a já ano), tento návazec je stabilně na špičce.

Teď přidáme nástrahu. Vzdálenost mezi háčkem a kuličkou boilie rovněž hraje v celkovém výsledku velkou roli. I proto o vázání a délce vlasového přívěsu hodně přemýšlím. Jedno je zásadní – chceme, aby háček dělal svou práci, to znamená, aby po nasátí uvízl někde v kapří tlamce. Při vázání přívěsu tedy myslím na to, abych udržel nástrahu mimo kontakt s háčkem, což pak přináší více záběrů a zdolaných ryb. A dostáváme se znovu k vyváženému boilie. Jeho nízká hmotnost ve vodě zapříčiní, že háček je nejtěžší součástí této minisestavy a při nasátí se většinou přirozeně zapíchne do spodního pysku kapra.

K návazci musíme jakýmkoli způsobem připevnit i část se zátěží a v tomto případě mám rád jednoduchý systém s klipem a protizamotávacími hadičkami. Je to nejen cesta, jak udržet nástrahu v bezpečné vzdálenosti od olůvka, ale vůbec ideální způsob ochrany proti zamotání. Ačkoli už v dnešní době existují materiály proti motání sestavy (jako např. olověnka), hadičky se mi stále jeví jako nejefektivnější způsob ošetření montáže. Používal jsem jakékoli hadičky, ale v poslední době upřednostňuji Dark Matter Tubing – jsou neuvěřitelně těžké, mají matnou barvu a dobře se s nimi pracuje.

S klipem pro zavěšení zátěže mohu nejen rychle a snadno změnit velikost či tvar olůvka, ale také ho snadno vypnout po záběru. To je nesmírně důležité zvláště při lovu u porostů vodních rostlin nebo jiných překážek. Zůstávám totiž stále v přímém kontaktu s rybou a bez hmotnosti zátěže ji lépe cítím a zdolávání si opravdu užiju.

Když lovím ve vázkách, využívám někdy i závěsky Running Leadclip, s jejichž instalací jsem si vážně vyhrál a měl radost, že fungují. Malým přídavkem jsou i rychloklipy Kwik Link, které v poslední době nasazuji velmi často, protože v mé výbavě chybí prut pro rekognoskaci místa lovu. To si tedy musím „osahat“ jedním z prutů připravených k vlastnímu lovu a neustálé uřezávání a převazování montáží vždy, když potřebuji prozkoumat nové loviště, bývá dosti únavné. Rychloklip Kwik Link mi tyto situace velmi usnadňuje, protože vše značně urychlí.

A to je o návazcích a všem okolo nich asi tak vše podstatné. Doufám, že něco z toho využijete, protože mně popsané techniky a postupy fungují, tak proč by neměly šlapat i vám!

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři