Český Rybář

ZAČÍNÁME / aneb co vše potřebuje začátečník a jak vybírat (IV. část)

/ Jak se stát rybářem / Text: Patrik Starčevský / Foto: autor

Máme vybrány tři základní věci, bez kterých se neobejdeme při žádném z rybolovných způsobů – prut, naviják a vlasec. Zbývá nám poslední drobnost, bez které vlastně ani žádnou rybu chytit nemůžeme – háček.

Háček

Bez háčku to opravdu nepůjde a tento zahnutý kousek drátu nás bude provázet věrně po celý náš rybářský život. A i když se svou velikostí jedná skutečně o drobnost, není radno ji opomíjet. Jaké háčky a v jakém množství bychom si měli nakoupit?

Volba dle lovené ryby

Zcela logicky si musíme ujasnit, na jaké ryby jdeme a jaké velikosti budou naše úlovky dosahovat. Pokud půjdeme pod jez lovit na plavanou proudníky, plotice, tlouště, okouna a další ryby podobné velikosti, určitě zvolíme háček menší, než když půjdeme na rybník na kapry s feederovým prutem nebo je dokonce půjdeme chytat na boilie. Přehnaně velký (ale i malý) háček je na škodu.

Volba dle rybolovného způsobu

Pomineme-li přívlač, kde jsou umělé nástrahy již přiměřenými háčky (resp. trojháčky) opatřeny, budeme se muset vybavit háčky na plavanou a položenou. Budeme tedy potřebovat minimálně dva základní typy – tenčí s dlouhým ramínkem na plavanou a oblý ze silnějšího drátku a kratším ramínkem na položenou.

Volba dle nástrahy

Zde je základní rozdíl mezi použitím živočišné a rostlinné nástrahy. Na plavanou chytám téměř bez výjimky pouze na živočišné nástrahy, přesněji kostní (bílé) červy, a na ty se nejlépe hodí již zmiňovaný háček z tenkého drátku s delším ramínkem. Na položenou střídám živočišné a rostlinné nástrahy asi tak půl na půl. Přesto dle aktuální nástrahy háček neměním. Na feeder chodím téměř vždy s oběma druhy nástrah, měním a kombinuji je v průběhu lovu a nedokážu si představit, že bych měl při každé změně nástrahy měnit i háček. Vzhledem k tomu, že chytám obecně spíš na menší a jemnější háčky, není problém na klasický kulatý feederový háček napíchnout i kostního červa. Takže se při volbě háčku vlastně rozhoduji spíš podle rybolovné techniky než podle nástrahy.

Barva

Popravdě řečeno, barvu u háčků moc neřeším a není třeba si s ní dělat těžkou hlavu. Drtivá většina výrobců se experimentům nebo nesmyslným barvám vyhýbá. U háčků na položenou a feeder vždy volím nenápadnou tmavší barvu (barva dna), u plavané jsou buďto stejně nenápadně zbarvené nebo stříbrné. Ani se stříbrnou barvou není problém. Zlaté, červené ani modré či jinak zbarvené háčky nepoužívám. Určitě je možné, že občas ve specifických situacích může červený háček zvýšit atraktivitu nastraženého červa, ale osobně tento efekt nepřeceňuji.

Kolik jich budeme potřebovat

Kolik typů a velikostí háčků? Postupem času sami zjistíte, že zase tolik typů háčků nepotřebujete. Osobně jsem postupem času došel k tomu, že na plavanou používám víceméně pouze jeden jediný typ a mám ho v několika velikostech. Pokud sáhnu po jiném tvaru, pak jen proto, že jej buď mám z minulosti v krabičce nebo jsem ho koupil s cílem vyzkoušet jej například proto, že mám problém své dříve oblíbené háčky sehnat. Ale i když měním výrobce, vždy si vybírám co nejpodobnější tvar a snažím se tedy zachovat typ háčku.

Pokud budeme mluvit o plavané a položené, vystačím na každou z těchto technik s jedním, maximálně dvěma typy, ale mám je vždy v několika velikostech. Na plavanou nejčastěji používám velikosti 16, 14, 12 a 10 klasického plavačkového háčku z tenkého drátku s delším ramínkem, výjimečně menší nebo větší. U položené volím vždy model určený speciálně na feeder ve velikosti 12, 10 a 8 (občas sáhnu i po velikosti 14). Tyto háčky jsou pevnější s kratším ramínkem a oproti plavačkovým ze silnějšího drátku. Pokud budeme mluvit o cíleném lovu kaprů na boilie, pak samozřejmě použijeme k tomu určené speciální háčky ve větších velikostech. Vzhledem k tomu, že na boilie lovím poměrně málo, mám dva modely vždy ve dvou velikostech.

Množství háčků

Není třeba přehánět. Zkuste si schválně někdy spočítat, kolik háčků opravdu za měsíc nebo celou sezonu utrhnete. Budete překvapeni, jak je to ve skutečnosti málo. Kdysi mi známý přinesl z tehdejšího podniku IGLA několik krabiček háčků. Byly jich stovky. Měl jsem obrovskou radost a naplnil jimi celou střední krabičku. Říkal jsem si, že s touhle zásobou dvě tři sezony vydržím. Ve skutečnosti jsem s nimi vydržel několik let a určitě bych jich ještě dnes někde v krabici našel spousty. Spotřeba háčků je poměrně malá, a i když se Vám zdá, že trháte jeden háček za druhým a na rybách neděláte nic jiného, než že převazujete, dost těžko jich utrhnete během jednoho rána třeba 20.

Pokud máte jistotu, že ve Vaší oblíbené rybářské prodejně nebudou měnit sortiment a značky háčků každý měsíc, stačí si koupit jeden sáček háčků od daného typu a velikosti. Dnes jsou háčky nejčastěji baleny po 20 ks, a to nám vystačí na poměrně dlouhou dobu. Pokud si raději uděláme zásobu oblíbeného typu, není to žádný problém. Háčky se nekazí. Jen je třeba je pečlivě chránit před vlhkostí - jediným nebezpečím je totiž rez.

Zátěž - broky

V tomto čísle nám zbývá ještě nějaký prostor, a tak se můžeme podívat na další náčiní, které si budeme muset pro naši úspěšnou rybářskou kariéru pořídit. V příštím čísle si povíme, jakými splávky bychom se měli hned na začátku vybavit. Dnes trochu předběhneme a povíme si k tématu plavané o zátěži.

Pokud mluvíme při plavané o zátěži, máme na mysli klasické broky, které se namačkávají na vlasec. Málokdo ví, že se při plavané používá i průběžná zátěž, tzv. torpily. Tím se však v začátcích nemusíme zatěžovat, bohatě vystačíme s klasikou.

Používání broků má jedno velké riziko. Tím, že se namačkávají na vlasec a tím na něm i drží a neposunují se, musíme je namáčknout přiměřenou silou. Jakmile to přeženeme, nevratně poškodíme vlasec. A pokud o poškození nevíme, při nejbližším záseku nebo zdolávání úlovku nás čeká nepříjemná věc. Klíčovým kritériem při výběru broků je jejich tvrdost.

TIP!

Tvrdé broky musíme namačkávat velkou silou, která se nám hůře odhaduje, a můžeme to se stiskem přehnat. Navíc tvrdé broky mají ostré hrany a celkově mají tendenci vlasec štípat více než měkké. Ty se nám naopak podaří umístit na vlasec snáze, bez použití hrubé síly, a přitom nemají tendenci se posunovat.

Broky se prodávají přímo v krabičkách s otočným víčkem s otvorem na jejich vyjmutí. Vždy se prodává několik hrubostí a vřele doporučuji koupit rovnou obě dvě – jemnou gramáž broků v rozmezí 0,20 až 1,00 g a hrubší od 0,25 do 1,80 g (event. 2,00 g). S touto paletou zátěží dokážeme přesně vyvážit jak malé splávky, tak i větší s velkou nosností. Velkou nevýhodou těchto zásobníků je, že při dobrání nejčastěji používané velikosti je nám celý zbytek k ničemu, protože kvůli jedné jediné gramáži musíme koupit celou krabičku novou. Proto je velmi zajímavou variantou možnost dokupování broků pouze jedné konkrétní velikosti, kterou si chybějící velikost v krabičce doplníme.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři