Český Rybář

ZAČÍNÁME / aneb co vše potřebuje začátečník a jak vybírat (III. část)

/ Jak se stát rybářem / Text: Patrik Starčevský / Foto: autor

To nejsložitější, tedy výběr prutu a navijáku, máme úspěšně za sebou. V předcházejících dvou číslech časopisu jsme tomuto náčiní věnovali potřebnou pozornost a nyní se podíváme na další nezbytnost, kterou je... vlasec.

Jestliže můžeme tvrdit, že bez navijáku se chytat dá, a máme přitom na mysli lov na bič, bez vlasce to opravdu nejde. O našem úspěchu při lovu a zdolávání úlovku často rozhoduje právě vlasec, proto jeho výběr nepodceňujme.

Cena

Je to stejné jako s kterýmkoli jiným rybářským náčiním - pokud si připlatíme, dostaneme kvalitnější materiál (u vlasců to především znamená větší pevnost).

Pokud preferujeme počet úlovků a co největší zábavu u vody, budeme volit slabší vlasce. Čím slabší vlasec totiž použijeme, tím nám stoupá pravděpodobnost záběrů a úlovků. Zároveň se však musíme připravit na zvyšující se cenu s rostoucí pevností. Každý si musí zvolit kompromis dle svých možností a ochoty do vlasce investovat. Rozumná cesta je i koupě středně kvalitního vlasce jako kmenového a investovat více do návazcového materiálu.

Průměr vlasce

Kmenový vlasec používáme vždy silnější než návazcový. Návazce používáme proto, abychom prezentovali nástrahu co nejméně nápadně a silným vlascem rybu nezaplašili. Oceníme je i v případě vázky, kdy zachráníme celou udici a utrhneme pouze návazec s háčkem.

Vlasec kmenový

Kmenový vlasec je hodně namáhán náhozy, zdoláváním ryb a často přijde do kontaktu s překážkou. Proto volíme silnější a tudíž i odolnější průměr. Ideální je používat tloušťku vlasce 0,16 až 0,20 mm. Má již solidní pevnost a při použití vhodného prutu s ním zdoláme i velké ryby.

Vlasec návazcový

Naopak návazcový vlasec musí být především tenký (0,10 až 0,14 mm) a přitom pevný. Stejně důležitá je ale i odolnost proti zamotání. Je velmi nepříjemné, když nám po pár zdolaných rybách začnou na návazci vznikat kudrlinky a smyčky. V takové chvíli nezbývá než návazec vyměnit a udici převázat.

Pevnost

Čím větší pevnost při stejné tloušťce vlasec má, tím lépe. O tom netřeba diskutovat. Nižší pevnost vlasce nám žádnou výhodu nepřinese. Je však třeba sledovat i jiné vlastnosti, které se mohou na úkor vyšší pevnosti zhoršit.

Ostatní vlastnosti

Poddajnost

Při přívlači spíše využijeme tužší vlasce, protože se méně motají. Naopak při lovu na položenou upřednostníme vlasce, které jsou spíše měkké a poddajné. Nebudí u ryb tolik nedůvěry, a proto jsou vhodné pro lov (ryba má dost času si nástrahu prohlédnout a prozkoumat).

Průtažnost

Průtažnost je sledována u rybolovných technik, kde je kladen velký důraz na jistý a precisní zásek. Takovou typickou technikou je přívlač. U ní by v případě vyšší průtažnosti záseky neseděly, část energie vložené do záseku by pohltilo protažení vlasce a nedokázali bychom spolehlivě proseknout tvrdší tlamu dravců. Naopak u plavané není na překážku a často nám pomůže při zdolávání ryb, kdy nám svou pružností odpustí začátečnické chyby (např. příliš utažená brzda), které by jinak znamenaly ztrátu ryby.

Barva

Barva nás bude zajímat především v situacích, kdy lovíme na mělké, čisté vodě. V takové situaci je zcela jistě na místě použít vlasec, který je svou barvou ve vodě nebo na dně nenápadný. Pokud lovíme ve sloupci, zvolíme barvu neutrální, tzn. bezbarvý vlasec, případně lehce zabarvený dle odstínu vody. Pokud lovíme na dně, řídíme se barvou dna a použijeme tmavší odstíny, nejčastěji hnědé.

Odolnost proti oděru

Velmi důležitá vlastnost u technik, kdy dochází k častému kontaktu se dnem nebo překážkami. Typicky se jedná o přívlač, ale i při položené mezi překážkami dostává vlasec zabrat. Jakmile je povrch vlasce narušen, rychle klesá jeho pevnost a může nám připravit hodně nepříjemné překvapení.

Vlasce určené na konkrétní metodu lovu

Pokud si koupíme nový vlasec, respektujme jeho určení. Jestliže je vlasec určen pro lov na položenou nebo plavanou, ale my ho použijeme na přívlač, musíme počítat s tím, že nám dlouho nevydrží. Vlasec je daleko víc namáhán, než bylo při výrobě počítáno, a na jeho vlastnostech se to podepíše. Bude se například krabatit nebo jeho povrch velmi rychle ztratí svou hladkost.

TIP!

I vlasec stárne. Nesmíme na tento fakt zapomenout a včas vlasec na cívce vyměnit za nový. Přiznám se, že každý rok na cívku nový vlasec nedávám, i když je to často doporučováno. Řídím se mírou opotřebení a četností vycházek k vodě s tím kterým vlascem. Nejčastěji měním vlasec každý druhý rok, nejpozději třetí sezonu. Pokud tak neučiníme včas, dříve nebo později nás vlasec nechá na holičkách a při zdolávání praskne v nejméně vhodnou chvíli.

Cívky

Pokud chytáme na tenké vlasce, může nás děsit množství vlasce, které se na cívku vejde. Pokud máme naviják velikosti 40, můžeme na něj natočit až 370 m „dvacítky“. To však nemá žádné opodstatnění a logiku. Pokud pomineme styl lovu, kdy je nutné nástrahu nahazovat do extrémních dálek (100 a více metrů), nebo dokonce daleko zavážet loďkou, vystačíme se 150 až 200 m vlasce. Jak dosáhnout toho, abychom nenatáčeli stovky metrů na cívku zbytečně? Jsou dvě jednoduché možnosti – buď jako podklad navineme pod vlasec určité množství silného, obyčejného a tedy levného vlasce nebo střed cívky několikrát obtočíme třeba kobercovou páskou či náplastí.

Daleko lepší možností je použití speciálních mělkých cívek. To jsou cívky s označením M (Match) a S (mělké). Cívky typu M jsou vysloveně mělké, S jsou střední hloubky oproti klasickým. Match cívky jsou ideální na tenké vlasce tloušťky 0,10 až 0,14 mm, cívky S pro o něco silnější 0,14 až 0,18 mm. Velmi často je u navijáku s Match cívkou dodávána i klasická cívka, čímž se nám možnosti použití navijáku výrazně rozšíří.

Naplnění cívky

V tomto odstavci navážeme na minulé povídání o navijácích. Pokud chceme (a samozřejmě že chceme!) nahazovat daleko a přesně, musíme mít cívky zcela a správně naplněny. Jakmile nebudeme mít cívku naplněnou po okraj, budeme nahazovat o poznání méně. A stejné je to i s přesností. Důvod je prostý. Nejsnadněji a s nejmenším odporem se vlasec odvíjí z cívky právě tehdy, když je až po okraj. Čím hlouběji vlasec na cívce je, tím hůře a s větším odporem se odvíjí a tím se nám především zkracuje dosažená délka náhozu a zhoršuje se i přesnost.

Ne každý naviják navíjí vlasec stejně dobře. Kvalitní navijáky se vyznačují precizním a rovnoměrným pokládáním vlasce do cívky. Opravdu kvalitní navijáky mají dvourychlostní zdvih cívky. Tím se docílí ukládání způsobem, kdy se vlasec do sebe nezařezává ani při zdolávání a zároveň se snadněji odvíjí při náhozech. U méně kvalitních navijáků se vlasec často neukládá rovnoměrně, ale kónicky u horního nebo spodního okraje cívky. Díky tomu se nám na cívku vejde méně vlasce a práce s ním je nepřesná.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři