Český Rybář

ZAČÍNÁME / aneb co vše potřebuje začátečník a jak vybírat (II. část)

/ Jak se stát rybářem / Text: Patrik Starčevský / Foto: autor

V minulém čísle jsme vybrali prut a můžeme přikročit k výběru druhé nejdůležitější části našeho nového náčiní – navijáku. Bez něj se stejně jako bez prutu neobejdeme. 

NAVIJÁK

V prodejně rybářských potřeb na nás bude čekat několik prosklených vitrín s mnoha modely navijáků různých velikostí, tvarů a barev. Podle čeho vybírat?

Cena

Cena je samozřejmě vždy jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru nejen prvního navijáku. Základní modely můžeme koupit za několik málo stokorun, ale musíme počítat s tím, že se nejedná o zvlášť funkční a odolné modely. Stačí si však trochu připlatit a opatříme si o hodně kvalitnější naviják.

Velikost

Je to podobné jako s pruty. Nesmíme dát na „dobré“ rady dědy rybáře a nechat se přesvědčit ke koupi navijáku velikosti vhodné spíš pro mořský rybolov než na řeku, která nám teče u chaty. Zkazky typu „…a ten kapr mi vytočil celých tři sta metrů pětatřicítky a pak mi to urazil… tak si kup tenhle pořádný naviják, ať se na něj vejde aspoň čtyři sta metrů čtyřicítky…“ neberme moc vážně a hlavně neočekávejme, že nás takový kapr potká každou vycházku k vodě.

TIP!

Velikost navijáku je dána délkou vlasce určitého průměru, který na daný naviják navineme. Např. velikost 30 (nebo bývá označeno i jako 300 nebo 3000) znamená, že se na naviják vejde 100 m vlasce o průměru 0,30 mm, vel. 40 = 100 m vlasce průměru 0,40 mm atd.

Pro začátečníka doporučuji podstatně menší naviják. Často se budeme toulat kolem vody při chytání na plavanou a tahat se s těžkým a velkým navijákem by nás brzy unavilo a především otrávilo. Nehledě na to, že stejně jako u prutu i u prvního navijáku předpokládáme, že jej využijeme na více rybolovných technik, například i na přívlač. A zde je opravdu velký naviják v podstatě nepoužitelný.

Univerzální naviják

Jestliže u prutu je taková definice hodně problematická, u navijáku je naše situace o dost jednodušší. Pokud hledáme univerzální naviják pro tři nejběžnější techniky, které začátečník zkouší – tedy plavanou, položenou a přívlač – nebude to tak složité jako u prutu.

Při výběru se vyhneme extrémům typu lovu na boilie se speciálním navijákem, stejně jako ultrajemné rybařině s těmi nejmenšími modely navijáků. Zůstane nám skupina navijáků velikosti 30 až 40, která se bez problémů hodí na všechny tři zmiňované techniky. Větším modelům se určitě vyhneme a menší velikosti by nás omezovaly při dlouhých náhozech při lovu na položenou, resp. feeder.

Náhradní cívky

Zvlášť u našeho prvního navijáku oceníme, pokud je u něho cívka navíc. Většinou začínáme s jedním navijákem, ale potřebujeme měnit tloušťku kmenového vlasce dle zvolené metody lovu a velikosti lovených ryb. V tu chvíli je více cívek k nezaplacení a můžeme měnit cívky, na kterých máme navinut různý průměr vlasce.

TIP!

Pokud máme více cívek s různými průměry vlasců, často zapomeneme, jakou tloušťku máme na jaké cívce. Snadno si pomůžeme tím, že na vnitřní stranu cívky nalepíme samolepku s označením průměru – např. 18, 20, 22… tj. průměr 0,18 mm, 0,20 mm atd.

Ložiska

Stejně jako u cívek platí čím více, tím lépe. Rozhodně bych se vyhnul navijákům bez ložiska nebo jen s jedním ložiskem. Jejich chod nebude nijak hladký a bude se rychle zhoršovat. Naopak více ložisek (3 a více) je již u většiny modelů slušnou zárukou hladkého chodu a delší životnosti.

Brzda

Přední brzda

Nachází se na cívce a otáčením velké matice brzdíme přímo cívku. Obecně se označuje tento systém jako citlivější s možností jemnějšího nastavení. Naopak nevýhodou tohoto systému je to, že v případě nutnosti (při zdolávání velké ryby) musíme při ladění brzdy sahat dopředu na cívku a z toho vyplývá nebezpečí kontaktu ruky s napjatým vlascem. Místo na zdolávání se pak musíme soustředit na to, jak se při ladění brzdy vyhnout vlasci.

Zadní brzda

Zadní brzda je naopak na konci navijáku a jejím otáčením brzdíme osu, na které je cívka nasazena. Zadní brzda není tak jemná a precizní jako přední. Pokud si však koupíme alespoň trochu kvalitní naviják, nebude se zadní brzdou problém. Osobně dávám těmto navijákům přednost pro pohodlnější a bezproblémovou manipulaci během zdolávání bez hrozby kontaktu s vlascem.

Bojová brzda

Bojová brzda je vylepšením zadní brzdy, kdy otáčením páčky doleva nebo doprava ubíráme, nebo naopak přidáváme brzdnou sílu. Díky tomu dokážeme velmi rychle a pohotově reagovat na výpady zdolávané ryby. Velmi praktická pomůcka.

Volnoběžka

Volnoběžka neboli „Baitrunner“ je zcela jiný systém pro jiný účel než bojová brzda. Je s ní však kupodivu velmi často zaměňován. Na navijáku s tímto systémem máme také dvě brzdy nebo spíš brzdné systémy, ale každý je pro jiný režim. Jedna brzda je pro zdolávání ryby, druhá naopak pro její záběr, kdy je cívka zcela odbrzděna na tvz. volnoběžkový chod.

Po nahození prutu vypneme zdolávací brzdu a tím se nám aktivuje brzda určená pro záběr. Tou regulujeme volnost odvíjení vlasce při záběru. Po záběru stačí překlopit páčku nebo pootočit kličkou navijáku, tím se nám aktivuje zdolávací brzda a vypne volnoběžka. V tu chvíli zasekáváme. Tyto navijáky jsou určeny především pro lov kaprů na boilie, kdy jsou často záběry velmi prudké a zároveň se na ně dlouho čeká.

Zpětná zarážka

Zarážka zpětného chodu je samozřejmostí každého navijáku, ale ne všechny používají stejný princip. Pokud si trochu připlatíme, získáme tzv. permanentní neboli nekonečnou zarážku zpětného chodu. Jinými slovy to znamená, že naviják je opatřen jednocestným ložiskem, které při záseku nebo zdolávání eliminuje jakýkoli pohyb zpět. To mimochodem velmi oceníme například při jemném ladění ohnutí signalizační špičky při lovu na feeder.

Levnější navijáky se nám při záseku nebo pokusu o zpětný chod zastaví jen v určitých místech, např. v každé čtvrtině otáčky. To je velmi nepraktické a při záseku může toto pootočení zpět s tvrdým dorazem znamenat i utržení ryby.

Převodový poměr

Převodový poměr, neboli to, kolikrát se otočí překlapěč kolem cívky na jedno otočení kličkou, budeme volit střední. Příliš rychlý (např. 7 : 1) převod nám nebude vyhovovat při přívlači a naopak příliš pomalý (např. 4 : 1) při lovu na položenou, ale i plavanou. Zlatá střední cesta je okolo poměru 5 : 1, velmi častý je převod 5,2 : 1.

Obecně nám menší převodový poměr poskytuje větší točivý moment a sílu, naopak vyšší převod nabízí vysokou rychlost navíjení na úkor spouštěcí (zdolávací) síly.

Počet navijáků

Pokud si můžeme dovolit hned od začátku více navijáků, je to určitě výhoda. Můžeme si pořídit například jeden univerzálnější naviják menší velikosti s menším převodovým poměrem na plavanou a přívlač a jeden větší rychlý naviják na položenou a feeder, případně plavanou při chytání dál od břehu. Nebo si, máte-li zájem o lov kaprů, můžete jako druhý pořídit naviják s volnoběžkou, tzv. Baitrunner.

Zpočátku je běžné, že máme výrazně více prutů než navijáků a navijáky dle potřeby mezi pruty měníme. Pokud se však stane rybařina hlavním koníčkem a budeme se jí intenzivně věnovat, budeme mít časem téměř na každém prutu naviják, který bude vybrán přímo pro konkrétní způsob lovu a vyladěn k prutu, na kterém je umístěn. Rybařina se nám tím výrazně zpříjemní. Odpadne neustálé odřezávání navázaných udic a vyměňování navijáků, které časem začne být každému protivné, a zároveň budeme mít všechny pruty pro různé techniky vždy v pohotovosti.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři