Český Rybář

SRDCE TEMNOTY aneb hledání goliáše

/ Cestování / Text: David Mailland / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Srdce temnoty je krátká novela anglického spisovatele Josepha Conrada. V ní se mladý důstojník Charles Marlow plaví po řece Kongo a proniká stále hlouběji do temné, divoké a primitivní Afriky.

Hluboko v nepřátelské džungli potkává tajemného Kurtze, velitele základny obchodníků se slonovinou. Novela se několikrát stala předlohou pro filmové zpracování. K nejznámějším patří filmy Francise Forda Coppoly (Apocalypse Now, situovaný do Vietnamu) a Wernera Herzoga (Aquirre, the wrath of God, který popisuje cestu konquistadorů po Amazonce při hledání bájného města zlata, El Dorada). Na tuto novelu jsem si vzpomněl, když mne oslovil ředitel kempu Tigerfish's Raymond Neuville a navrhl mi, abych ho doprovodil na cestě po tajemné řece Kongo, při které budeme hledat legendárního goliáše - největší ze všech bing alias tigerfish (Hydrocinus Goliath). Okamžitě jsem využil této jedinečné šance vydat se po stopách mladého důstojníka Marlowa.

Pátrání po goliášovi

Bingy patří do početné rodiny čeledi afrotetrovití, která čítá více než 1 000 druhů - asi nejznámější z nich jsou amazonské piraně. Charakteristickými znaky těchto vrcholových predátorů jsou pruhy připomínající ty tygří, neuvěřitelná rychlost a především hrůzu nahánějící čelisti osazené 32 ostrými špičatými zuby, které Vás určitě okamžitě upoutají. Stejně jako u žraloků dorůstají v čelisti i zuby náhradní, které ty původní v případě potřeby okamžitě nahradí. Lov bing je v Africe nesmírně populární a každoročně je pořádáno několik štědře dotovaných závodů.

V Africe můžeme narazit na 5 nejznámějších druhů bing. Bingu pruhovanou (Hydrocynus Vittatus) nalezneme v povodí řek Kongo, Nil či Zambezi a může dosáhnout hmotnosti až 20 kg. Druhy Hydrocynus Tanzaniae, Brevis a Forskahlii žijí v několika dalších afrických řekách a jezerech a dosahují menších velikostí. Opravdovým králem afrických bing, nejznámějším a největším, je druh Hydrocynus Goliath. Domorodci ho nazývají M'Benga, což v překladu znamená „nebezpečná ryba“. Tento nemilosrdný stroj na zabíjení žije pouze v řece Kongo, kde se dají ulovit hory svalů, kostí a zubů blížící se hranici 200 lb (90,8 kg) při délce atakující 2 m.

Goliáš je zvláštní kategorií exotické ryby a určitě není běžným úlovkem pro každého. Musíte si ji zasloužit. Nejdříve ji musíte přemluvit k záběru a po úspěšném záseku vybojovat často nevídanou bitvu s tímto houževnatým protivníkem. Jak s oblibou říká Raymond - pro dva rybáře v lodi je den s jedním záběrem dobrý, dva záběry jsou vynikající, ale takové dny bývají spíše výjimečné. Díky zkušenostem průvodců z kempu Tigerfish's prý každý rybář může v průběhu 5 dnů rybaření reálně doufat tak ve 3 záběry!

Ani když se dočkáte záběru, nemáte vyhráno. Obrana goliáše je tvrdá a využívá jak svou neuvěřitelnou sílu, tak různé triky. Vypadá to asi takto - po záseku okamžitě následuje zběsilý nezadržitelný úprk ke dnu, pak blesková otočka a hurá zpátky k lodi, kolem níž pak následuje celá škála skoků a obratů. Tato ryba Vám vždy připraví horké chvilky a přitom v průběhu 20-30 min. zdolávání nesmíte udělat jedinou chybičku. Raymond tvrdí, že i po zdařilém záseku je šance rybáře na zdolání goliáše menší než 50 %.

Tato ryba dorůstá opravdu rekordních hmotností. Chytíte-li jedince přes 40 lb, je to výborné, přes 60 lb jste skvělý, v tomto článku se setkáte s rybou vážící 88 lb a před několika lety se opravdového obra nepodařilo přes veškerou snahu vtáhnout do lodě.

Z těchto důvodů je tento druh bingy mnoha experty označován za jednu z nejobtížněji ulovitelných ryb na světě. Obtížný lov a tvrdý boj, to jsou atributy, kvůli kterým jezdí za goliášem do Afriky čím dál více náruživých rybářů.

Legenda o diamantech

O bingách se vypráví spousta příběhů a nejpopulárnější je asi legenda o diamantech. Mnoho lidí v Kongu opravdu věří, že pokud se někomu podaří přelstít a ulovit M'Bengu, brzy zbohatne, protože nalezne i diamanty, které prý zubaté ryby polykají. Tvrdou ránu této pověře zasadil Raymond, který prohlásil, že na svůj první diamant od goliáše čeká už 45 let!

Vraťme se ale k rybám. Chování „tygřích ryb“ je podobné jako u ostatních velkých sladkovodních predátorů a nejblíže mají asi k hadohlavcům. Mladí jedinci se sdružují do hejn, ve kterých vydrží divoce lovit celé hodiny. Postupem času ryby dospívají, opouštějí hejna a stávají se z nich samotářští teritoriální lovci, schopní v honbě za potravou uplout rekordní vzdálenosti. V každém přítoku řeky Kongo naleznete dospělé jedince bing, kteří si žárlivě střeží svá teritoria. Jediný kontakt mezi těmito dospělými predátory nastává v červenci v období tření, a to ještě po drsných bojích mezi samci.

M'Benga je rovněž velmi opatrná a podezřívavá a svou kořist atakuje až po prozkoumání velmi chytře a precizně. Důkazem budiž to, že například místního sumce zvaného kamba (domorodci mu říkají tříostný sumec) napadá pouze zezadu za ocas, protože to je bezpečné místo pro útok.

Pozorný čtenář si možná povšiml jakési tukové ploutvičky umístěné za hřbetní ploutví. Existuje několik teorií, k čemu vlastně bingám slouží, ale dle Raymonda má podobné využití jako např. sumčí vousy. Ryba tímto orgánem citlivě vnímá pohyby potenciální kořisti (nebo nebezpečí) jako sonarem.

Řeka Kongo

Cestovatel většinou (přes okénko letadla letícího s ním do Brazzaville) vnímá řeku Kongo jako ohromného hada plazícího se nekonečnou zelení. Kongo vytéká poklidně z jižního cípu jezera Tanganyika, poté se rozšiřuje a jeho tok se zrychluje, ale na některých místech (konkrétně i mezi Brazzaville a kempem TigerFish s) zůstává splavné. Množství proudných úseků dělá z Konga velmi nebezpečnou řeku, což platí i pro úsek mezi Brazzaville a jejím ústím do Atlantiku.

Vinou špatné infrastruktury je ale Kongo se svými splavnými úseky jedinou možností, jak navštívit některé lokality. Řeka dvakrát protíná rovník a má druhý největší průtok hned po Amazonce (po Nilu je i druhou nejdelší řekou Afriky).

Zabarvení řeky je díky množství sedimentů dosti tmavé (polarizační brýle tudíž prakticky nevyužijete). Vody Konga překypují životem a můžete se zde setkat s tisíci unikátními rybími druhy.

88 lb v akci!

Během svého týdenního pobytu (od 21. do 28. 7. 2011) jsem se rozhodl, že budu jako vždy lovit pouze s umělými nástrahami. Na Raymondovo doporučení jsem zvolil 20cm nástrahu od Optimum Baits se 7 trojháčky. Moji jihoafričtí rybářští kolegové Karl, Viktor a Pier se nenechali zlákat a trvali na přírodní nástraze.

Po prvním dnu bylo skóre tristní. Já nic, Karl jeden záběr a uražená šňůra při záseku! Druhý den ráno jsem v mělčí partii řeky (hloubka do 3 m) zažil první útok bingy. Celý divoký bleskový útok jsem mohl sledovat v přímém přenosu. M'Benga popadla nástrahu, doslova ji zdecimovala, ale žádný z háčků nenašel své místo v její tlamě. Po nějaké čtvrthodince jsme se na místo vrátili a asi po dvanácti náhozech ryba zaútočila znovu v momentě, kdy Raymond startoval motor. Ulovil jsem svého prvního (malého) goliáše...

Další den jsme se drželi u strmého útesu, který jsme dobře znali: hloubka kolem 60 m, silný proud – ideální místo pro velkou bingu na začátku tření. Pier nahodil své 2 pruty ze zádi lodi a já prohazoval okolí ze špičky. Zaregistroval jsem, že Pierova montáž uvízla na skále. Přestal jsem házet a sledoval kolegovo počínání, když jsem si uvědomil, že se skála pohnula! Tentokrát goliáš sebral nástrahu velmi zvolna, ale o to větší balet jsme mohli sledovat po záseku. S ohromnou silou se ryba vrhla do boje o život, třikrát obeplula loď, pokusila se nás vyhodit na břeh a po 25 minutách už byla unavená a následovala ukázka vzdušné akrobacie. Po několika výskocích jsme si vyzkoušeli, že při vtahování ryby do lodě je nutná souhra celé posádky. Podařilo se a my jsme se rozhlédli kolem. Byli jsme uprostřed Konga v silném proudu a čekala nás více než dvoukilometrová plavba do kempu. Tam jsme zjistili, že úlovkem byla 88lb samice bingy (téměř 40 kg).

Náš úlovek se zařadil mezi 15 největších ryb ulovených v kempu – tou největší je M'Benga vážící 56 kg, která byla chycena v roce 2007, druhá největší měla hmotnost 45 kg (ulovena v roce 1981).

Podařilo se! To jsme ale ještě netušili, že po zbytek pobytu zůstaneme bez ryby! Měli jsme sice několik záběrů, ale všechny zaseklé ryby se po neuvěřitelném boji dokázaly osvobodit.

Použité techniky

Bingy se loví buďto na přírodní živé (mrtvé) nebo umělé nástrahy. Rybáři, kteří chtějí zvýšit své šance na úlovek, běžně používají oba způsoby. V praxi to vypadá tak, že ve špičce lodi sedí rybář lovící na umělé nástrahy – ten prohazuje okolí a provokuje dravce k útoku. Často se pak stane, že ryba vydrážděná umělými nástrahami zabere na ty přírodní, které má kolega nastraženy ze zádě lodi.

Důležitá je i volba správného místa. Úspěšné jsou především lokality u různých skalisek či jiných překážek, často zabodujete i uprostřed přirozených ohromných říčních tůní. Na takových místech M'Benga často loví kořist, která opustila hlavní tok řeky se silnými proudy. Číhá v hloubkách od 5 do 10 m a útočí zespodu k hladině.

Na místech s hloubkou do 30 m vodíme nástrahy max. 1 m pod hladinou, v hlubších partiích můžeme jít i níže (2-3 m). Nástrahy můžeme volit různé, ale běžně se používají gumy o délce kolem 20 cm. Důležitý je chod nástrahy – měl by být přirozený, s důrazem na kvalitní materiál, aby dobře pracovala hlavně ocasní část. Z přírodních nástrah je jasným favoritem přirozená potrava bing (elephant fish – viz foto - je skvělá, použít můžeme i různé menší druhy místních sumců), podobné výsledky dosahujeme jak při použití živé, tak mrtvé nástrahy.

Budete potřebovat opravdu pevné náčiní, takže se vyplatí strávit hodně času přípravou na suchu, abyste na vodě nemuseli pracně převazovat montáže.

Na bingy můžete vyrazit v průběhu celého roku, nejúspěšnější bývá lov brzy po ránu a před soumrakem.

Tigerfish's Camp

Kemp založil Raymondův bratr Daniel Neuville (který bohužel před 2 lety zemřel) přibližně 75 mil od Brazzaville. Lov bing byl jeho celoživotní láskou – vždyť s ním začal už v roce 1946!

Pod vedením Raymonda Neuvilla disponuje kemp v současné době 8 klimatizovanými pokoji na nádherném místě s bílými písečnými plážemi. Vše o nabídce se dozvíte na: www.tigerfishcamp.com.

Své dotazy můžete zaslat přímo Raymondovi na jeho e-mail: rayneuville@gmail.com.

Rybář, kterého omrzí lov bing, se může věnovat třeba chytání nilských okounů (dorůstají zde do hmotnosti 400 lb i více!) nebo místních druhů sumců.

 

ASTOVE ISLAND / na lovu „mistrů destrukce“

Seychely, ležící v západní časti Indického oceánu nedaleko Madagaskaru, se v poslední době stávaj&i ...

DYRØY/ test fyzických možností

Ráno jsme vyrazili na moře, i když obloha nevěstila nic dobrého.
Naši partneři