Český Rybář

CESTY KAPITÁLNÍCH ŠTIK

/ Cestování / Text: Guido Jubelt / Foto: autor / Překlad: Radek Diviš

Často je mezi rybáři slyšet, že štiky jsou výhradně stanovištní ryby. Na malých vodách je tento svorný proud názorů rozhodně pravdivý, ale čím větší a rozlehlejší daná lokalita je, tím vyšší jsou i migrace místních zubatých krasavic.

Nejde jen o přesuny do mělčích pasáží během tření, dalšími významnými aspekty pro pohyb těchto nekompromisních predátorů jsou i roční doba nebo silná změna počasí. Známé jsou i obrovské štiky okupující vodní sloupce velkých a hlubokých podalpských jezer. V těchto vodách neustále krouží kolem dokola při pronásledování hejn potravních rybek anebo v závislosti na roční době hledají teplotně výhodná místa pro odpočinek. Tyto druhy pohybu mohou být velmi rozsáhlé.

Nejrozsáhlejší štičí migraci zaznamenáváme s železnou jistotou v brakických vodách. Jde především o Švédsko, Finsko, ale i oblast Bodden na Baltu kolem ostrova Rujána. Jde dokonce o speciální cykly, kterým štiky zůstávají po léta věrné. Mnoho menších štik v Boddenu je relativně věrno svému stanovišti, ovšem některé a speciálně pak velké ryby se vandrování za potravou nijak nebrání. Tento fakt je rozhodujícím předpokladem pro úspěšné rybaření, a pokud se mu dokážeme přizpůsobit, lze úlovek skutečně velikostně optimalizovat. Díky tomu můžeme po celý rok lovit kapitální štiky! Na správných místech, s optimální nástrahou, které jen zřídkakdy nejzubatější sladkovodní predátoři odolají.

JARO

Krátce po skončení hájení v Boddenu od začátku května do poloviny června jsou stavy štik v mělkých pasážích skutečně impozantní. Po vytření přichází pro štiky čas potravní hojnosti a téměř do jedné si pěchují svá břicha. Mnoho z nich stále stojí ve velmi mělkých pasážích a i díky tomu je jarní lov velmi zábavný až teatrální. V mělkých zónách do hloubky cca 2 m, a těch je v Boddenu skutečně požehnaně, můžeme být úspěšní prakticky s jakoukoliv nástrahou. Ryby jsou obecně velmi vyhladovělé a nástrahy atakují skutečně energicky. Ačkoliv je toho času voda velmi čistá, místy až průzračná, zaregistrovat rybu v mělké vodě se nám povede jen velmi zřídka. A najednou jakoby z ničeho nic vystřelí kapitální stín na naši nástrahu! Odjištěná adrenalinová bomba. Jsou to vůbec nejkrásnější záběry, které si dokážete představit. Navíc musí člověk pokaždé počítat s tím, že přijde nějaká z kategorie nej. Do hloubky cca 4 m lze použít prakticky všechny umělé nástrahy. Nejčastější volbou jsou wobblery, rotačky, lehké plandavky, jerky a nástrahy z měkké gumy. Při silné změně počasí se některé ryby stěhují do hlubších pasáží a pak ke slovu přicházejí výhradně nástrahy gumové.

LÉTO

Od poloviny června, jakmile se voda v Boddenu prohřeje, začíná lehké „stěhování“. Vzrůstající teplota vody v mělkých pasážích zřejmě přestává být větším exemplářům příjemná. Protože obrovské plochy boddenských zátok nejsou zpravidla hlubší než 5 m, odplouvá mnoho štik do nejhlubších pasáží nebo přilehlých oblastí Baltského moře. Kvůli místním obrovským vodním plochám nebylo dříve vůbec snadné ryby najít a až donedávna bylo letní období neprávem považováno za velmi neproduktivní. Stálo to několik let tvrdé dřiny a testování, aby parta nadšenců z „Team Boddenangeln“ zjistila, kde se ryby v tomto ročním období zdržují. Výsledek byl najednou velmi překvapivý: letní rybolov je dokonce velmi produktivní! V některých oblastech byly průměrné velikosti enormní a šance na „metrovku“ velmi, ale velmi reálné. K tomu je ještě potřeba připočíst souboj s letní štikou v plné síle, který se vůbec nedá srovnávat se zdoláváním v zimním období. Člověk by ale neměl ani minutu snít sladký sen o tom, že mu snad tyto štiky naskáčou samy na háček. V tomto období se nedá počítat s nějak masivními úlovky a dny bez jediné rybky nejsou výjimkou. Je to většinou buď anebo, hop nebo trop. Buď se to povede a stojí to skutečně za to, nebo se to nepovede a člověk pak odjíždí spráskaný jako sedláci u Chlumce.

Venku na otevřeném Baltu můžeme ryby částečně vypátrat pomocí trollingu. Nejpůvabnější je ale bezpochyby klasická přívlač, při které se používají prakticky výhradně nástrahy z měkké gumy, jelikož ideální místa pro rybolov startují na hloubkové značce od 5 m. Nejčastěji se loví na 15cm gumy a jigové hlavičky od 20 g. Kde jinde si zachytáte kapitální štiky při teplotě vzduchu 30 °C a vody 20 °C? Při pauze se navíc můžete v čisté vodě krásně ochladit, jednoduše parádní rybařina. Člověk by ale měl mít na paměti, že ryby často stojí mnoho kilometrů od břehu a dobrodružství tohoto typu lze tudíž podnikat pouze s bezpečnými plavidly. Často přijde z ničeho nic prudká a nebezpečná změna počasí.

PODZIM

Stejně jako téměř všude je podzim nejoblíbenější dobou lovu dravců. Ryby jsou velmi aktivní, teploty jsou vesměs příjemné, ve vodě ubývá „ono nepříjemné zelené“ a v neposlední řadě: naši protivníci jsou v nejlepší kondici! Potravních rybek neustále ubývá a díky tomu jsou stále častěji atakovány i naše nástrahy. Na podzim můžeme kalkulovat s velkým počtem záběrů. Loví se opět v zátokách, protože s klesajícími teplotami se „baltské štiky“ v hojných počtech opět vracejí do boddenských mělčin. V podstatě jsou nyní produktivní všechny hloubky, a tím pádem přicházejí opět ke slovu „jarní“ nástrahy. Při častějších změnách a rozmarech počasí se ryby musejí znovu a znovu hledat. Nyní pendlují na menším prostoru a podle počasí upřednostňují různé hloubkové zóny. Najít je je pro úspěch rozhodující. I proto jsou fáze, kdy se s úspěchem loví v metrové hloubce a další den pouze jen v hlubokých partiích. Na podzim se však ke kapitální rybě musíme „prochytat“. Máme hodně záběrů a rybářsky nádherné chvíle. Ne každá ryba je z kategorie kapitálních, často jsou na prutu jen středně velké exempláře. Není to však žádná tragédie, protože díky teplotám vody kolem 10 °C jsou štiky v super formě. Mimoto jsou záběry často velmi razantní, což slibuje vysokou hladinu adrenalinu.

ZIMA

S neustále se snižujícími teplotami se do boddenských zátok vrací stále více a více štik. Začíná příprava na období tření. Hustota populace štik v Boddenu není v žádnou jinou roční dobu vyšší. Rybaření je přirozeně občas velmi těžké. Vítr, sníh, nebo dokonce led mohou udělat rychlou čáru přes rozpočet a zkřížit tak naše smělé plány. Je to však bezpochyby ten nejlepší čas na kapitální a obecně velmi těžké ryby. Štiky jsou při nízkých teplotách aktivní často jen velmi krátce a tomu odpovídají i krátké, často však překvapivě silné fáze braní. Ryby jsou nyní koncentrovány často v menších teritoriích. Pokud je najdeme a strefíme se do fáze příjmu potravy, můžeme zažít pořádnou melu! Místa zdržování štičí populace kolísají v souvislosti s aktuálním počasím. Trend směřuje stále častěji k mělkým zátokám ideálním pro tření. Prudké změny rázu počasí znamenají návrat do hlubších partií.

Rybaří se téměř výhradně s gumovými nástrahami, protože žádná jiná umělá nástraha se nedá vést tak blízko dna. Také se daleko častěji používají veliké nástrahy přes 20 cm, protože štiky nyní dávají přednost kvalitě před kvantitou. Kdo touží ulovit velmi těžkou rybu, má nyní snad nejreálnější šanci. Na druhou stranu by si člověk měl uvědomit, že kapitální, těžké ryby jsou téměř bez výjimky jikernačky. Štičí mámy plné jiker by měly, především kvůli zachování zdravého stavu nové populace, po ulovení znovu rychle plavat ve svém rodném, lehce prosoleném živlu.

Každá roční doba v boddenských zátokách má svá nepopiratelná kouzla a sotva kde na světě najdete nějakou jinou podobně zarybněnou lokalitu, kde je prakticky celý rok velmi reálná šance na kapitální štiku. Bodden je zkrátka fenomén...

 

ASTOVE ISLAND / na lovu „mistrů destrukce“

Seychely, ležící v západní časti Indického oceánu nedaleko Madagaskaru, se v poslední době stávaj&i ...

DYRØY/ test fyzických možností

Ráno jsme vyrazili na moře, i když obloha nevěstila nic dobrého.
Naši partneři